PolskiPolski
 
Moc Gór Festiwal

Moc Gór Festiwal

2021-06-24 - 2021-06-27

Kino Sokół
Władysława Orkana 2
34-500, Zakopane
Description

17. Moc Gór Festiwal – emocjonujący czerwiec w Zakopanem i Kościelisku

17 odsłona Moc Gór Festiwalu (wcześniej Spotkania z Filmem Górskim) zrewolucjonizowała nieco kalendarz imprez górskich na południu Polski. W tym roku czekają nas cztery emocjonujące dni górskiej przygody. Nie będzie to jednak (jak dotychczas) końcówka wakacji …a ich początek. Festiwal odbędzie się bowiem w tym roku w dniach od 24 do 27 czerwca w Zakopanem i Kościelisku. Co więcej, wyjątkowość 17 edycji festiwalu wynika z faktu, że to pierwsze duże wydarzenie górskie w Polsce po historycznej zimie, w której człowiek wreszcie stanął zimą na wierzchołku K2.

Tradycyjnie już uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na projekcje filmowe, spotkania z ludźmi gór, warsztaty, atrakcje sportowe i wiele innych niespodzianek, które przygotowali organizatorzy.

Pierwsze emocjonujące spotkania czekają uczestników już w czwartek. Od godziny 10:00 w zakopiańskim kinie Sokół rozpoczną się projekcje w ramach międzynarodowego konkursu filmowego. O godzinie 19:00 przyjdzie pora na pierwsze spotkanie, podczas którego o książce „Pięć Stawów. Dom bez adresu” opowie jej autorka Beata Sabała-Zielińska. Na przestrzeni festiwalowych dni, wśród gości wydarzenia pojawią się m.in. ANDRZEJ BARGIEL, JUSTYNA KOWALCZYK - TEKIELI, KACPER TEKIELI, PIOTR PUSTELNIK, KRZYSZTOF WIELICKI, ROMAN FICEK, BERNADETTE MCDONALD (online) i wiele znanych osobistości świata górskiego. Przed nami również 4. już edycja gali nagród „Taternika” im. Jerzego Kukuczki. Ciężki rok zdominowany wydarzeniami związanymi z pandemią koronawirusa nie zniechęcił wspinaczy i podróżników do realizacji postawionych celów, przynajmniej w ich dużej części.

Wśród działań o charakterze outdoorowym, planowane są m.in. warsztaty z poruszania się w terenie eksponowanym, w tym na ferratach, wspinanie skałkowe, wspinanie na Mnicha, nocleg w portaledgach, warsztaty z zakresu jazdy na rowerach szosowych i MTB, warsztaty biegowe, warsztaty fasthikingu i zupełna nowość - edycja Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA - Tatra Race Run.

Tatra Race Run 2021 to nowe zawody w tatrzańskim kalendarzu biegowym – wyjątkowe – bo łączące historię z teraźniejszością. Organizatorzy zainspirowani piękną ideą historycznego wydarzenia – Chodu Tatrzańskiego – zaproszą biegaczy z Polski i ze świata do rywalizacji na wysokogórskiej trasie w ramach Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA. Tatra Race Run to pierwsze tej rangi zawody w Tatrach nawiązujące do pionierskiej imprezy biegowej, która odbyła się 15 sierpnia 1925 roku, czyli bez mała blisko 100 lat temu, z inicjatywy TG Sokół Gniazdo Zakopane. Chód Tatrzański był pierwszym w historii Rzeczypospolitej biegiem górskim, rozegranym na dystansie 25 km z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem. Aktualnie TG Sokół jest patronem historycznym wydarzenia.

Bieg odbędzie się 27 czerwca. Zawodnicy będą musieli pokonać trasę o długości 24 kilometrów i przewyższeniu 1700 metrów. Jej przebieg, wzorowany po części na historycznej trasie Chodu Tatrzańskiego, będzie prowadzić tatrzańskimi ścieżkami i graniami z Zakopanego do Kościeliska. Zawodnicy wystartują z Kuźnic, aby potem pobiec na Przełęcz Kondracką i przez Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i polany Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Dolinę Starorobociańską i Chochołowską na metę na Siwej Polanie.

Moc Gór Festiwal to oczywiście wielkie święto filmu górskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają do obejrzenia aż 30 wyjątkowych produkcji, które z pewnością na długo zapadną w pamięci widzów. Uczestników wydarzenia czekają projekcje z całego świata (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, USA, Hong Kong, Nepal, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Iran). 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo. Nie zabraknie produkcji z wątkami ekologicznymi prezentowanych we współpracy z Green Film Festival z Krakowa.

Program festiwalu obejmować będzie znacznie więcej wątków ekologicznych. Poza współpracą z Green Film Festival, w międzynarodowym konkursie filmowym zaprezentowanych zostanie kilka ekologicznych produkcji. Organizatorzy skupia się na działaniach outdoorowych i wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zabiorą widzów na plogging - czyli bieganie i sprzątanie szlaków, tym razem tatrzańskich. Ponadto we współpracy z TPN zaprezentowana w praktyce zostanie idea Leave no Trace - czyli korzystanie z dobrodziejstw przyrody bez pozostawiania śladów obecności człowieka.

Pod Tatrami zapowiada się zatem kolejne wyjątkowe święto górskiej społeczności. Festiwalowe dni z pewnością tradycyjnie dostarczą uczestnikom wielu pozytywnych emocji, a także wielu wzruszeń i skłonią do refleksji nad bytem człowieka w obliczu mocy gór.

Program festiwalu:
https://mocgor.pl/program/


Ceny karnetów

149 zł - karnet czterodniowy*

*Karnet obejmuje wszystkie filmy i spotkania festiwalowe w Kinie Sokół. Karnet nie obejmuje warsztatów górskich, udziału w biegu górskim.

Ceny biletów jednodniowych

25 zł - bilet na czwartek
59 zł - bilet na piątek
59 zł - bilet na sobotę
35 zł - bilet na niedzielę

Tickets

Unordered seats
Choose category and tickets amount from the table below. Your tickets will be added to cart for 30 minutes. If you do not make an order at this time, tickets will be returned for sale.

Category Price Quantity Availability
Bilet jednodniowy - sobota 59,00 PLN
Bilet jednodniowy - niedziela 35,00 PLN