PolskiPolski
 
Pharoah Sanders

Pharoah Sanders
Jazztopad 2014

Sun, November 23, 2014, 19:00

Filharmonia Wrocławska
ul. Piłsudskiego 19
50-044, Wrocław
sales closed
Description

Pharoah Sanders (ur. 1940) – saksofonista tenorowy i wybitny lider, wielka postać nowojorskiej awangardy, charyzmatyczny głos światowego jazzu. Wyrastał w rodzinie muzycznej i już jako nastolatek grywał bebop, rhythm’n’blues i free jazz z lokalnymi gwiazdami okolic San Francisco. Od 1961 zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie przez pierwsze lata zmagał się z trudnościami; walcząc niekiedy o przetrwanie kolejnego dnia i sypiając na stacji metra. W tym czasie grał  z licznymi osobistościami free-jazzu, jak Sun Ra, Don Cherry, czy Billy Higgins.

W 1964 roku rozpoczął bliską współpracę z zespołem Johna Coltrane’a, który przyjął go do swojej formacji, by jako drugi tenorzysta wtórował mu swoją dzikością i wzmagał energię. Zespół w tym składzie był jednym z najbardziej kontrowersyjnych w historii jazzu, torujących drogę rozwoju nowej muzyki lat 60, bowiem prezentował niemal przekrój jazzu, od tradycyjnego swingu z harmonią funkcyjną, po ogrom nieregularnych struktur rytmicznych i odurzających harmonii. 

Muzyczne ścieżki Pharoah Sandersa plasują go w czołówce spadkobierców Coltrane’a, Po nagraniu z legendarnym saksofonistą dziewięciu wybitnych płyt saksofonista wykształcił własny język, odbiegający od anarchistycznej dzikości w kierunku bardziej wysublimowanych brzmień i duchowych poszukiwań, których najlepszym wyrazem jest  album Karma (Impulse!, 1969). We własnych zespołach łączy fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelą muzyką taneczną, afrykańską i kubańską. Swoją rozpoznawalną technikę gry na instrumentach dętych obejmującą multifony zawdzięcza młodzieńczym doświadczeniom z harmonijką ustną. W dyskografii Sandersa znajdują się nagrania z takimi artystami, jak: Alice Coltrane, McCoy Tyner, Don Cherry, Sun Ra i Ornette Coleman. Ten ostatni okrzyknął Sandersa największym saksofonistą tenorowym na świecie.

Źródło: organizator wydarzenia
Tickets
Sales closed.