PolskiPolski
 
Wadada Leo Smith’s Golden Quartet

Wadada Leo Smith’s Golden Quartet
Jazztopad 2014

Fri, November 14, 2014, 19:00

Filharmonia Wrocławska
ul. Piłsudskiego 19
50-044, Wrocław
sales closed
Description

Ishmael Wadada Leo Smith (ur. 1941) – trębacz, a także multiinstrumentalista, obecny na scenie muzyki współczesnej od ponad 40 lat. Pochodzący z Leland w delcie Missisipi muzyczny wizjoner i mentor jest jednym z największych tuzów free jazzu i jazzowej awangardy na świecie. Zachęcony przez swojego ojczyma grającego bluesy na gitarze, zaczął muzyczną podróż jako perkusista i waltornista, grając w zespołach rythm’n’blues. W połowie lat 60 przeniósł się do Chicago, by uczestniczyć w budowaniu awangardowego środowiska, stowarzyszenia artystów AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians). W tym czasie zgłębiał również tajniki gry na instrumentach etnicznych, jak koto, kalimba, bambusowy flet – atenteben.

Dzielił scenę z legendami, wśród których znaleźli się: Don Cherry, Cecil Tylor, Derek Bailey, Lester Bowie, Charlie Haden, Jack DeJohnette i Anthon Braxton. W swoim dorobku ma ponad 50 albumów nagranych dla najbardziej liczących się wytwórni, jak ECM, Tzadik, Pi Recordings, TUM, Leo, Intakt, Black Saint, czy Cleen Feed.

Od lat Wadada Leo Smith angażuje się w edukację i naukowe zgłębianie muzyki improwizowanej, jest autorem publikacji naukowych i filozoficznych, m.in. przedstawiającą oryginalny system notacji muzycznej „Ankhrasmation” (Notes <8 pieces> source a new world music: Creative music, 1973). Jako dyrektor przewodzi programowi naukowemu African-American Improvisational Music. W 2013 roku został „kompozytorem roku” w magazynie „Downbeat” i finalistą muzycznej Nagrody Pulitzera za multimedialne przedsięwzięcie Ten Freedom Summers, inspirowane ruchem wolnościowym Niagara zapoczątkowanym przez Afroamerykanów w 1905 roku. Po 34 latach pracy nad rozbudowaną kompozycją opartą na autorskim systemie notacji graficznej, doczekała się ona 4-płytowego wydania (Ten Freedom Summers, Cuneiform, 2012).

Źródło: organizator wydarzenia
Tickets
Sales closed.