PolskiPolski
 
Maciej Obara Quartet

Maciej Obara Quartet

Sun, June 1, 2014, 19:00

Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
53-504, Wrocław
sales closed
Description

Maciej Obara, jeden z najbardziej obiecujących i interesujących artystów młodego pokolenia jazzowego w Polsce, jest muzykiem, który nieustannie generuje wyzwania i muzyczne propozycje, zarówno dla siebie, jak i dla współpracujących z nim muzyków. Tym razem do projektu zaprosił Dominika Wanię, znanego ze współpracy z Tomasze Stańko, oraz polską sekcję rytmiczną: Maxa Muchę i Michała Miśkiewicza.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Już podczas studiów założył własny zespół Maciej Obara Trio, który szybko ugruntował swoją pozycję w środowisku artystycznym. Trio prowadzone przez Macieja Obarę odniosło wiele sukcesów, dzięki którym zajęło istotne miejsce w czołówce polskich zespołów jazzowych.

Swoją karierę rozpoczął nagraniem pierwszej płyty zatytułowanej "Message from Ohayo" wraz z Maciejem Garbowskim (bass) i Krzysztofem Gradziukiem (prekusja). W późniejszym okresie istotny wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańko. Wówczas to Obara wziął udział mi. in. w międzynarodowym projekcie trębacza "Tomasz Stanko Special Project" podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki New Balladyna Quartet.

W roku 2008 Maciej Obara nagrał drugą autorską płytę "I can do it", która została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy oraz krytyków. Oto komentarz do płyty napisany przez Tomasza Stańko: 

"Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna."

Najnowszym projektem Obary jest kwartet z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani. Obaj muzycy pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Nowy kwartet Obary to zupełnie inne spojrzenie na energię muzyczną, tym razem osadzona w kontekście harmonicznym, europejsko brzmiącej sekcji rytmicznej.

DOMINIK WANIA (piano) znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej, jest również stypendystą Młodej Polski dzięki czemu podjął naukę w New England Conservatory w Bostonie pod kierownictwem Danilo Pereza. 

Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączeniu z klasycznym wykształceniem daje ogromny wachlarz improwizatorskich możliwości.

MAX MUCHA (bass) urodzony w Częstochowie, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach obecnie mieszkający w Berlinie, gdzie ksztalcisipod okiem Grega Cohena w Jazz Institut Berlin. Aktywny na polskiej scenie jazzowej, współpracuje przede wszystkim z Dominikiem Wanią, Adamem Pierończykiem, Piotrem Damasiewiczem i Kubą Płużkiem. Miał również okazję grać z takimi nazwiskami sceny europejskiej czy amerykańskiej, jak Gary Thomas, Stephen Riley, Nelson Veras, David Doruzka. Występował na wielu europejskich festiwalach, m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days.

MICHAŁ MIŚKIEWICZ, (drums) to polski perkusista jazzowy, od 1993 związany z zespołem Simple Acoustic Trio, znanego ze współpracy z Tomaszem Stańko. Pochodzi z muzycznej rodziny Miśkiewiczów. Jego ojcem jest saksofonista Henryk Miśkiewicz. Zdobywca Fryderyka 2005 w kategorii jazzowy album roku za Trio z Marcinem Wasilewskim I Sławomirem Kurkiewiczem.

Źródło: organizator wydarzenia

Ceny biletów:
45 zł - miejsce siedzące

Tickets
Sales closed.