PolskiPolski
 
Małanka czyli Wschodni Sylwester: Chudoba, Balkan Folk Acoustic

Małanka czyli Wschodni Sylwester: Chudoba, Balkan Folk Acoustic

Sat, January 17, 2015, 19:00

sales closed
Description

MAŁANKA, czyli Wschodni Sylwester w Starym Klasztorze!

Żałujesz, że okres Świąt i Sylwestra już za nami? Nic straconego. Według kalendarza juliańskiego, używanego w liturgii prawosławnej, Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok przypadają 13 dni później. co za tym idzie - Stary Rok możemy pożegnać raz jeszcze!

W sobotę 17 stycznia zapraszamy do Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, gdzie wspólnie ze znakomitymi zespołami folkowymi CHUDOBA oraz BALKAN FOLK ACOUSTIC bawić będziemy się na MAŁANCE! Małanka to nic innego jak świętowanie Nowego Roku według  kalendarza juliańskiego, którym posługują się wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego.

Imprezy małankowe cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, nic też dziwnego że Małanka organizowana jest we Wrocławiu, jednym z najbardziej barwnych kulturowo miast Europy. Jak przystało na powitanie Nowego Roku w programie dużo zabawy przy muzyce granej na żywo oraz prezentowanej przez DJów, nauka tańców bałkańskich oraz degustacja potraw naszych wschodnich sąsiadów.

CHUDOBA to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, Chudoba dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego. Jak mówią sami o sobie członkowie zespołu: „Folk jest dla nas czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania daje nam dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Gramy tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń.

Gramy i śpiewamy nasze własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej: polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.” Grupa powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową. Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską Chudoba koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech.

W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później Chudoba reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia).

W roku 2000 jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W 2006 roku Chudoba udanie reprezentuje Polskę, od strony muzycznej na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, będąc jedną z gwiazd na Etno Cup Day w Hanowerze. Grupa od wielu lat zapraszana jest na festiwale i koncerty na terenie całej Europy. W 2012 roku zespół rozpoczął przygotowania do wydania swojej nowej płyty, która została objęta patronatem miasta Wrocław i Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

BALKAN FOLK ACOUSTIC - barwna międzynarodowa formacja założona przez bułgarskiego wirtuoza akordeonu, laureata festiwali muzyki ludowej i akordeonowej w Bułgarii, mieszkającego od wielu lat we Wrocławiu, grająca bałkańską muzykę ludową rozpropagowaną ostatnio w Polsce przez Gorana Bregovića. Jest to muzyka barwna, taneczna oparta na tradycyjnych bałkańskich pieśniach ludowych i specyficznych nieparzystych rytmach od wieków zakorzenionych w tym rejonie Europy. Różne tradycje muzyczne pozwalają im, przy zachowaniu oryginalnej formy utworów, nadać świeżość i nowy wymiar.

Koncerty zespołu charakteryzuje żywiołowość, spontaniczność wykonywanego repertuaru jak i komunikatywność w nawiązywaniu wspólnej zabawy z publicznością. To nie tylko występy sceniczne, również warsztaty i sesje organizowane dla osób zainteresowanych aktywnym poznaniem źródłowej muzyki bułgarskiej. Są również badania nad obrzędami i tradycją ludową prowadzone wspólnie ze Studiem Eksperymentu Ruchu. Trzon zespołu stanowią trzej bułgarscy muzycy, wokalistka i dwaj instrumentaliści, którzy do wspólnej zabawy zaprosili polskich, niemieckich i greckich kolegów współpracujących na co dzień z zespołami takich gwiazd jak Stanisław Sojka, Ziut Gralak ... Zespół z powodzeniem występuje na dużych scenach plenerowych, jak i w małych klubach, zjednując sobie publiczność o zróżnicowanym guście jak i wieku.

Żródło: organizator wydarzenia

Tickets
Sales closed.