PolskiPolski
 
Pink Freud, The Plastic People Of The Universe

Pink Freud, The Plastic People Of The Universe

Fri, November 14, 2014, 20:00

sales closed
Description

PINK FREUD oraz PLASTIC PEOPLE zagrają na wspólnym koncercie we Wrocławiu!

Legendarny czeski zespół undergroundowy THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE oraz PINK FREUD,  najjaśniejsza gwiazda nowoczesnego polskiego jazzu,  zagrają 14 listopada na wspólnym koncercie w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze.

Koncert odbędzie się z okazji 25 rocznicy Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej, który miał miejsce w listopadzie 1989 roku we Wrocławiu i, w opinii Vaclava Havla, był uwerturą do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji.  

25 lat po upadku Muru Berlińskiego oraz komunizmu w Europie Środkowo- Wschodniej  chcemy pokazać, że również teraz muzyka nie zna granic.

PINK FREUD to obecnie najgorętszy produkt eksportowy polskiej kultury.

Zespół  założony w 1998 roku to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Formacja przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej. 

Pink Freud założony przez Wojtka Mazolewskiego (gitara basowa), tworzą wybitni instrumentaliści i soliści : Adam Milwiw-Baron (trąbka i elektronika), Karol Gola (saksofon barytonowy) oraz  Rafał Klimczuk (perkusja)

Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. 

THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE – czeski zespół undergroundowy, grający rocka symfonicznego i psychodelicznego, symbol czeskiej opozycji wobec władzy socjalistycznej.

Zespół założyli Milan Hlavsa, Josef Janíček, Jiří Kabeš i Jan Brabec w październiku 1969. 

Grupa przyjęła nazwę zaczerpniętą z tytułu piosenki Franka Zappy, inspirując się dodatkowo twórczością Andy Warhola.

Już na początku kariery władza prześladowała ich za obcojęzyczną nazwę i wykonywanie utworów muzyków angielskich i amerykańskich, takich jak The Velvet Underground czy Lou Reed.

W lutym 1976 roku, po jednym z nielegalnych, prywatnych występów, czterej muzycy grupy i wokalista zespołu DG 307 zostali aresztowani. Milicja przygotowała pokazowy proces "długowłosych chuliganów". Proces był impulsem dla całej opozycji, która solidaryzując się z zatrzymanymi muzykami, w grudniu 1976 r. zaczęła zbierać podpisy pod deklaracją znaną jako Karta 77.

W listopadzie 1999 roku po raz pierwszy wystąpili w Polsce, uświetniając obchody 10. rocznicy odbycia się we Wrocławiu Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej.

Źródło: organizator wydarzenia

Tickets
Sales closed.