PolskiPolski
 
Warsaw Summer Jazz Days: Cassandra Wilson, Avishai Cohen

Warsaw Summer Jazz Days: Cassandra Wilson, Avishai Cohen

Wed, June 22, 2011, 19:30

sales closed
Description

Cassandra Wilson

Cassandra Wilson jest obecnie jedną z najważniejszych, najbardziej charakterystycznych i wszechstronnych wokalistek jazzowych. Mając dziewięć lat podjęła naukę gry na fortepianie i gitarze. W połowie lat 70-tych zaczęła działać profesjonalnie jako wokalistka. W roku 1982, po rocznym pobycie w Nowym Orleanie przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie podjęła współpracę z Davem Hollandem i Abbey Lincoln. Występowała także jako główna wokalistka w M-Base Collective oraz z zespołem New Air.

Swój debiutancki album nagrała w roku 1985, jednak prawdziwym przełomem w jej solowej karierze okazała się płyta Blue Light 'Til Dawn nagrana dla wytwórni Blue Note. Zawierała ona materiał akustyczny inspirowany bluesem.
Na swych kolejnych albumach Cassandra Wilson w dalszym ciągu przedstawiała świeże i twórcze interpretacje utworów bluesowych i folkowych. W roku 1997 wzięła udział w trasie koncertowej promującej projekt Blood on the Fields Wyntona Marsalisa. Dwa lata później ukazała się płyta Travelling Miles będąca hołdem dla Milesa Davisa. W roku 2003 Cassandra Wilson była gwiazdą festiwalu Warsaw Sumer Jazz Days 2003, promując płytę Belly of the Sun. W tym roku artystka zaprezentuje materiał ze swej najnowszej płyty Glamoured.

 

Avishai Cohen

Utalentowany kontrabasista, kompozytor i aranżer jazzowy.

Pochodzi z Izraela, z rodziny muzycznej mieszkającej niedaleko Jerozolimy. Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 9 lat, lecz jako czternastolatek, zainspirowany twórczością basisty Jaco Pastoriusa, zmienił instrument na kontrabas. Następnie, po dwóch latach gry w zespole armii izraelskiej, rozpoczął studia w klasie kontrabasu u Michaela Klinghoffera. Po kolejnych dwóch latach przeniósł się do Nowego Jorku, początkowo zarabiając jako pracownik budowlany i grając na ulicach. Jednocześnie podjąl studia w Mannes College The New School for Music i grał latin jazz w zespołach studenckich.

W 1996 został zaproszony przez Chicka Coreę do powstającego wówczas sekstetu Origin. Odkąd opuścił Chick Corea New Trio w 2003 roku występuje z własnym zespołem: Avishai Cohen Trio, a razem z nim grają Mark Guiliana (perkusja) oraz Shai Maestro (fortepian).

Poza współpracą z Coreą, Cohen nagrywał lub występował z wieloma postaciami światowego jazzu, jak Bobby McFerrin, Roy Hargrove czy Herbie Hancock.
Muzyka Avishai Cohena jest połączeniem wpływów bliskowschodnich i afrykańskich. Magazyn Down Beat nazwał Cohena „wizjonerem gatunku i jednym z najciekawszych muzyków ostatnich lat”, zaś izraelska gazeta The Jerusalem Post określiła go jako „najbardziej udany "produkt eksportowy" izraelskiej sceny jazzowej”. Magazyn Bass Player zaliczył Cohena do grona 100 najbardziej wpływowych basistów dwudziestego wieku.

Album Seven Seas to nowy szczyt w karierze artysty. Bez wahania można powiedzieć, że to bardzo dojrzałe dzieło- album fusion, przenoszący nas bliżej rzeczywistości odysei, swoim tytułem i brzmieniem przywodząc na myśl morskie legendy. Z pewnością to najbardziej ekscytująca pozycja z dotychczasowej dyskografii artysty.

źródło: materiały promocyjne organizatora (wsjd)

Tickets
Sales closed.