EnglishEnglish
 
14 Spotkania z Filmem Górskim

14 Spotkania z Filmem Górskim

2018-08-30 - 2018-09-02
( Wstęp każdego dnia - godz. 10:00 - 24:00 )


sprzedaż zakończona
Opis

14. Spotkania z Filmem Górskim: Elisabeth Revol, Nicolas Favresse, Silvo Karo, Bernadette McDonald, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki i wielu innych wśród gości. Akademia Górksa, zawody wspinaczowe i biegowe, BloGÓRsfera to powody, dla których warto odwiedzić  Zakopane między 30 sierpnia a 2 września.

Tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim zbliża się wielkimi krokami. 30 sierpnia do Zakopanego zjadą znamienici goście, wśród nich: Elisabeth Revol, Nicolas Favresse, Silvo Karo,  Bernadette McDonald, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki. Z kolei w jury konkursowym zasiądą Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horky i Dariusz Załuski. 

W tym roku wpłynęło ponad 1500 filmów do konkursu, które oceniać będzie jury składające się z filmowców i osób związanych z górami: Dariusz Załuski, wspinasz i reżyser, zdobywca licznych nagród za swoje filmy, legenda polskiego kina Krzysztof Zanussi, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników Kinga Baranowska, reżyser, dziennikarz i podróżnik Peter Horky oraz jeden z trzech polskich zdobywców wszystkich ośmiotysięczników, Piotr Pustelnik.

Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala po raz pierwszy opowiedzą o akcji na Nanga Parbat

Gośćmi 14. edycji Spotkań z Filmem Górskim będą Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala, którzy podczas spotkania prowadzonego przez Dominika Szczepańskiego, po raz pierwszy wspólnie opowiedzą o akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

„O pasji, przyjaźni i partnerstwie w górach najwyższych” to spotkanie podczas którego nasi goście opowiedzą o akcji ratunkowej na Nanga Parbat. W styczniu Bielecki i Urubko uratowali Revol schodzącą samotnie z ośmiotysięcznika. Tomasz Mackiewicz, z którym zdobyła szczyt, z powodu trudnych warunków i pogarszającego się stanu zdrowia, został na Nanga Parbat na zawsze.

Spotkanie poprowadzi Dominik Szczepański, a udział w nim wezmą także Jarosław Botor – kierownik zespołu, który odłączył się od Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, aby uratować Revol i Mackiewicza, a także Piotr Tomala, także uczestnik akcji.

Elisabeth Revol wspina się od 19 roku życia – często sama, w ekstremalnych warunkach, bez butli z tlenem i pomocy tragarzy. Na koncie ma samodzielne zdobycie Broad Peak, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II, Lhotse i Manaslu, a także liczne szczyty Ameryki Południowej. Styczniowa wyprawa na Nanga Parbat była jej trzecią próbą zdobycia ośmiotysięcznika podjętą wraz z Mackiewiczem.

Próba zimowego wejścia na Nanga Parbat, którą pod koniec stycznia podjęli Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz była na pewno jednym z najgłośniejszych wydarzeń w świecie himalaizmu w tym roku. W wyniku drastycznego pogorszenia się warunków pogodowych w trakcie zejścia z zabójczej góry, dwójka wspinaczy nie była w stanie o własnych siłach dostać się do obozu. Na ratunek wyruszyli Polacy z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 – Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Bielecki i Urubko w rekordowym czasie dotarli na wysokość 6000 metrów, gdzie znajdowała się Revol. Mackiewicza, który pozostał na ok. 7300 metrach, nie udało się uratować.

Na festiwalu pojawią się także liczni goście. Wśród nich wspomniany już  Adam Bielecki, jeden z czołowych polskich himalaistów młodego pokolenia. Kilka dni temu w ramach międzynarodowego zespołu Bielecki zdobył szczyt Gaszerbrum II wytyczając nową drogę. Bielecki to himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Jest członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Wspina się od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego wejścia na Khan Tengri (7010 m) w stylu alpejskim. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Bielecki poprowadzi prelekcję „Od Beskidów po Himalaje, czyli historia o spełnianiu marzeń”, która ilustruje drogę, jaką pokonał Adam, aby zostać jednym z czołowych himalaistów młodego pokolenia. Podczas pokazu autor postara się przybliżyć zjawisko himalaizmu zimowego, a także za pomocą zdjęć i filmów opowie o swoich najważniejszych górskich osiągnięciach.

Kolejny gość, Nicolas Favresse, to wspinacz nietuzinkowy, który od wielu lat zdobywa wybitne ściany i pierwsze wejścia na całym świecie. Znany nie tylko ze swojej działalności górskiej, ale również z zamiłowania do muzyki i koncertowania w trakcie wypraw. Wszystkie te pasje oraz surrealistyczne poczucie humoru dzieli ze swoimi kolegami (Seanem Villanuevą, Benem Ditto i bratem Olivierem), z którymi m.in. tworzył ekipę statku Dodo’s Delight, podczas żeglarsko-wspinaczkowej ekspedycji na Ziemię Baffina. Przygody tej dzikiej bandy mogliśmy oglądać w zeszłym roku na festiwalu. Podczas spotkania Nico opowie o swoich górskich i muzycznych eksploracjach – o tym jak stał się “big wall rock star”.

Silvo Karo ze Słowenii to twórca i dyrektor Mountain Film Festival Domžale oraz himalaista z 40-letnim stażem. Odbył szereg zakończonych sukcesem wypraw m.in. w góry Patagonii, w Himalaje, zdobywając wiele wybitnych szczytów i pierwszych wejść. Przyczynił się do rozwoju i stworzenia alpinizmu w obecnym kształcie. Swoje doświadczenia i przeżycia opisał w eseju w książce “Voices from the Summit”, wydanej przez National Geographic. Silvo ma też niezwykły talent filmowy – w 1987 r. po raz pierwszy zabrał ze sobą kamerę na południową ścianę Cerro Torre, gdzie nakręcił film, który został nagrodzony na festiwalu w Trento za najlepszy film górski. Pracował jako operator przy programie Gore in Ljudje, w słoweńskiej telewizji publicznej.

Adam Gomola i Bartek Golec w trakcie spotkania "Narciarski Trawers Alp" opowiedzą o swoim projekcie szybkich, jednodniowych trawersów, które realizowali w Tatrach od 2015 roku, oraz w rozszerzonej formie w Austrii.

Na festiwalu pojawi się też Karl Gabl, austriacki alpinista i meteorolog, którego precyzyjne prognozy pogody uratowały życie wielu alpinistom i pomogły im ukończyć wyprawy bez nieprzewidzianych sytuacji. Jest konsultantem dla wszystkich profesjonalnych wypraw. Pracował dla Simone Moro (który nazwał go "guru" od prognozy pogody z Innsbrucku), Artura Hajzera, Krzysztofa Wielickiego, Gerlinde Kaltenbrunner (m.in. podczas jej wspinaczki północnym filarem K2 z Darkiem Załuskim), Ralfa Dujmovitsa i Ueliego Stecka.

O motywacji, drogach które najbardziej zapadły jej w pamięć, o tym jak to jest spędzić 6 dni w ścianie i i zrealizować marzenie jakim było przejście klasyczne El Capa usłyszycie w prezentacji Karoliny Ośki, która wspina się od ośmiu lat, a na koncie ma m.in. pierwsze kobiece przejścia klasyków tatrzańskich: Filara Kazalnicy i Wariantu R, wspinaczkę w Parku Narodowym Yosemite.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski opowiedzą o tyle pięknym, co trudnym trekkingu przez Himalaje Indii i Kaszmiru. Para podróżników z Polski od 2015 roku realizuje ambitny projekt przejścia kolejnych pasm Himalajów, znany pod nazwą Wielki Szlak Himalajski. W pierwszym jego etapie przeszli wymagające, miejscami niemal nieprzebyte szlaki Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a wrześniem 2017 roku – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie. I tym razem zamiast ruszyć popularnymi szlakami komercyjnych wypraw i odwiedzać miejsca sfotografowane przez wielu turystów, Asia i Bartosz podjęli się podróży pod prąd podróżniczych trendów i pod prąd rwących górskich rzek, których przekroczenie mogło nawet powodować ciarki na skórze.

Natalia Tomasiak pochodzi z Krynicy‑Zdroju i choć biega w górach dopiero od 2014 roku, ma na swoim koncie liczne sukcesy krajowe oraz zagraniczne. Reprezentantka Polski w biegach górskich i skyrunningu. Reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Trailu i Mistrzostwach Europy w Skyrunningu, ukończyła jako pierwsza Polka Puchar Świata Skyrunningu Extreme zajmując wysokie 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. 

Szymon Styrczula-Maśniak to polski narciarz freeride'owy, człowiek wielu górskich i sportowych pasji. Rocznik 1984. Góral z Kościeliska. Gdy się dowiedział, że jest chory na raka, trafił do fundacji Rak'n'Roll. We współpracy z fundacją i firmą Oshee powstał film "Back on Trail" dokumentujący jego walkę z chorobą nowotworową. Szymon opowie o swoich pasjach i wygranej walce o życie. 

Tom Ballard zimą, solo pokonał kilka największych i najbardziej spektakularnych ścian świata: Cima Grande di Lavaredo, Piz Badile, Matterhorn, Grandes Jorasses, Petit Dru i Eiger. W styczniu tego roku razem z Andrzejem Marciszem i Krzysztofem Rychlikiem dokonali pierwszego klasycznego zimowego przejścia Superścieku na Kotle Kazalnicy. Podczas 14. Spotkań z Filmem Górskim opowie w swoich wyczynach w górach całego świata, wspinaniu w Tatrach i o tym jak się żyje w camperze u stóp Dolomitów.

Wojtek Szatkowski jest skialpinistą i przewodnikiem tatrzańskim. W ciągu jednego sezonu zimowego przemierzył w polskich górach 1046 kilometrów na nartach skiturowych, z łącznym przewyższeniem 55.501 metrów. Przeszedł następujące pasma: Bieszczady Wysokie, Bieszczady Zachodnie, Beskid Niski, Pieniny Spiskie, Gorce, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, Magurę Witowską i Karkonosze. Plan zakładał zdobycie na nartach 100 szczytów polskich gór i udał się. Projekt związany był z setną rocznicą niepodległości Polski. „Narciarstwo Wolności” – tak nazywał się projekt skiturowy, którego efektem jest też wydawnictwo, przewodnik skiturowy „Polskie góry na nartach 01”, wydawnictwa Góry Books. Wojtek Szatkowski opowie o szczegółach swojego projektu, czy znalazł tytułową wolność, jakie góry przemierzył i z kim.

W programie znajdą się także spotkania z Grzegorzem Foltą, Apoloniuszem Rajwą, Andrzejem Marciszem i Moniką Witkowską.

W dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem odbędzie się 14 edycja festiwalu Spotkania z Filmem Górskim. W ramach festiwalu poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół można będzie spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, lekarzami, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGÓRsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych.

Akademia Górska

W dniach 1-2 września odbędzie się druga edycja Akademii Góskiej. 

Ideą projektu jest promocja bezpieczeństwa w górach oraz świadomej turystyki. A ramach Akademii odbędą się praktyczne warsztaty z autorytetami z dziedziny górskiej: ratownikami TOPR, instruktorami Polskiego Związku Alpinizmu i międzynarodwymi przewodnikami wysokogórskimi IVBV/UIAGM. W Akademii może wziąć udział każdy interesujący się letnimi aktywnościami górskimi, takimi jak turystyka, wspinaczka czy nawigacja. Dodatkowo odbędą się warsztaty z zakresu bezpiecznego poruszania się latem po górach, udzielania pierwszej pomocy i aklimatyzacji.

Zawody Zako Boulder Power

Integralną częścią 14. Spotkań z Filmem Górskim będą 13. zawody boulderowe Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego stanowiące edycję Pucharu Polski w boulderingu. Areną zmagań będzie Górna Rówień Krupowa obok miasteczka festiwalowego, gdzie 31 sierpnia i 1 września (od godziny 10.00) na ścianie wspinaczkowej PZA zostaną rozegrane eliminacje, półfinały i finały w boulderingu, w klasie senior i młodzieżowiec. Zawodnikom towarzyszyć będzie muzyka tworzona przez DJ-a De la Rocka.

Bieg przedni

W tym roku, po raz pierwszy w historii Spotkań z Filmem Górskim, odbędą się zawody biegowe - Bieg Przedni. Jego trasa o długości 15 km będzie widokowa, o niezbyt dużym stopniu trudności, a przebiegać będzie z Zakopanego do Kościeliska. Start zlokalizowany jest w miasteczku festiwalowym na terenie Równi Krupowej, a meta w Kościelisku na Stadionie Biathlonowym w Kirach. Nazwa biegu jest nieprzypadkowa, bowiem zmierzającym w stronę mety towarzyszyć będzie panorama Tatr Zachodnich z Kominiarskim Wierchem na czele. Ten charakterystyczny szczyt, niedostępny dla turystów od końca 1988, jest miejscem gniazdowania jednego z najbardziej majestatycznych ptaków - orła przedniego. 

BloGÓRsfera

BloGÓRsfera to nic innego jak blogosfera górska. Coraz więcej osób poświęca swój wolny czas na dzielenie się górskimi przeżyciami na blogach i kanałach społecznościowych. Autorkami sekcji są Małgorzata Nowakowska (blog Ruda z Wyboru) i Magdalena Machowicz (blog Wieczna Tułaczka), które całość definiują tak: "mamy ze sobą wiele wspólnego – nie tylko kochamy góry, ale kochamy też o nich opowiadać. Dlaczego więc nie mielibyśmy poznać się lepiej? Ta myśl przyświecała nam w 2016 roku, gdy organizowałyśmy pierwsze nasze spotkanie. Teraz influencerów górskich jest jeszcze więcej, wspólnie tworzymy górski kawałek internetu. Bardzo zróżnicowany – tak jak zróżnicowany jest krajobraz górski. Są w nim i łagodne, rozległe szczyty, i ostre granie, miękkie dywany traw i surowość granitu. Tak samo u nas – choć wszyscy, zdawałoby się, piszemy o tym samym, każdy z nas robi to na swój własny sposób. Dlatego ten specyficzny odłam blogosfery też nazwaliśmy po swojemu: bloGÓRsfera. I sami już nie wiemy, co łączy nas bardziej: góry, czy blogi".

Szczegółowy program warsztatów i prelekcji zostanie przedstawiony niebawem. 


Ceny biletów

Karnet na Spotkania z Filmem Górskim

90 zł - I pula (do 30.06)
100 zł - II pula (do 31.07)
110 zł - III pula (do 29.08)
120 zł - IV pula (w dniu festiwalu)

Karnet specjalny (Spotkania z Filmem Górskim + Pakiet startowy na Bieg Przedni)

150 zł - I pula (limitowana pula)

Bilety
Sprzedaż zakończona.