EnglishEnglish
 
Moc Gór Festiwal

Moc Gór Festiwal

2021-06-24 - 2021-06-27

Kino Sokół
Władysława Orkana 2
34-500, Zakopane
sprzedaż zakończona
Opis

17. Moc Gór Festiwal – emocjonujący czerwiec w Zakopanem i Kościelisku

17 odsłona Moc Gór Festiwalu (wcześniej Spotkania z Filmem Górskim) zrewolucjonizowała nieco kalendarz imprez górskich na południu Polski. W tym roku czekają nas cztery emocjonujące dni górskiej przygody. Nie będzie to jednak (jak dotychczas) końcówka wakacji …a ich początek. Festiwal odbędzie się bowiem w tym roku w dniach od 24 do 27 czerwca w Zakopanem i Kościelisku. Co więcej, wyjątkowość 17 edycji festiwalu wynika z faktu, że to pierwsze duże wydarzenie górskie w Polsce po historycznej zimie, w której człowiek wreszcie stanął zimą na wierzchołku K2.

Tradycyjnie już uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na projekcje filmowe, spotkania z ludźmi gór, warsztaty, atrakcje sportowe i wiele innych niespodzianek, które przygotowali organizatorzy.

Pierwsze emocjonujące spotkania czekają uczestników już w czwartek. Od godziny 10:00 w zakopiańskim kinie Sokół rozpoczną się projekcje w ramach międzynarodowego konkursu filmowego. O godzinie 19:00 przyjdzie pora na pierwsze spotkanie, podczas którego o książce „Pięć Stawów. Dom bez adresu” opowie jej autorka Beata Sabała-Zielińska. Na przestrzeni festiwalowych dni, wśród gości wydarzenia pojawią się m.in. ANDRZEJ BARGIEL, JUSTYNA KOWALCZYK - TEKIELI, KACPER TEKIELI, PIOTR PUSTELNIK, KRZYSZTOF WIELICKI, ROMAN FICEK, BERNADETTE MCDONALD (online) i wiele znanych osobistości świata górskiego. Przed nami również 4. już edycja gali nagród „Taternika” im. Jerzego Kukuczki. Ciężki rok zdominowany wydarzeniami związanymi z pandemią koronawirusa nie zniechęcił wspinaczy i podróżników do realizacji postawionych celów, przynajmniej w ich dużej części.

Wśród działań o charakterze outdoorowym, planowane są m.in. warsztaty z poruszania się w terenie eksponowanym, w tym na ferratach, wspinanie skałkowe, wspinanie na Mnicha, nocleg w portaledgach, warsztaty z zakresu jazdy na rowerach szosowych i MTB, warsztaty biegowe, warsztaty fasthikingu i zupełna nowość - edycja Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA - Tatra Race Run.

Tatra Race Run 2021 to nowe zawody w tatrzańskim kalendarzu biegowym – wyjątkowe – bo łączące historię z teraźniejszością. Organizatorzy zainspirowani piękną ideą historycznego wydarzenia – Chodu Tatrzańskiego – zaproszą biegaczy z Polski i ze świata do rywalizacji na wysokogórskiej trasie w ramach Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA. Tatra Race Run to pierwsze tej rangi zawody w Tatrach nawiązujące do pionierskiej imprezy biegowej, która odbyła się 15 sierpnia 1925 roku, czyli bez mała blisko 100 lat temu, z inicjatywy TG Sokół Gniazdo Zakopane. Chód Tatrzański był pierwszym w historii Rzeczypospolitej biegiem górskim, rozegranym na dystansie 25 km z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem. Aktualnie TG Sokół jest patronem historycznym wydarzenia.

Bieg odbędzie się 27 czerwca. Zawodnicy będą musieli pokonać trasę o długości 24 kilometrów i przewyższeniu 1700 metrów. Jej przebieg, wzorowany po części na historycznej trasie Chodu Tatrzańskiego, będzie prowadzić tatrzańskimi ścieżkami i graniami z Zakopanego do Kościeliska. Zawodnicy wystartują z Kuźnic, aby potem pobiec na Przełęcz Kondracką i przez Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i polany Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Dolinę Starorobociańską i Chochołowską na metę na Siwej Polanie.

Moc Gór Festiwal to oczywiście wielkie święto filmu górskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają do obejrzenia aż 30 wyjątkowych produkcji, które z pewnością na długo zapadną w pamięci widzów. Uczestników wydarzenia czekają projekcje z całego świata (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, USA, Hong Kong, Nepal, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Iran). 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo. Nie zabraknie produkcji z wątkami ekologicznymi prezentowanych we współpracy z Green Film Festival z Krakowa.

Program festiwalu obejmować będzie znacznie więcej wątków ekologicznych. Poza współpracą z Green Film Festival, w międzynarodowym konkursie filmowym zaprezentowanych zostanie kilka ekologicznych produkcji. Organizatorzy skupia się na działaniach outdoorowych i wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zabiorą widzów na plogging - czyli bieganie i sprzątanie szlaków, tym razem tatrzańskich. Ponadto we współpracy z TPN zaprezentowana w praktyce zostanie idea Leave no Trace - czyli korzystanie z dobrodziejstw przyrody bez pozostawiania śladów obecności człowieka.

Pod Tatrami zapowiada się zatem kolejne wyjątkowe święto górskiej społeczności. Festiwalowe dni z pewnością tradycyjnie dostarczą uczestnikom wielu pozytywnych emocji, a także wielu wzruszeń i skłonią do refleksji nad bytem człowieka w obliczu mocy gór.

Program festiwalu:
https://mocgor.pl/program/


Ceny karnetów

149 zł - karnet czterodniowy*

*Karnet obejmuje wszystkie filmy i spotkania festiwalowe w Kinie Sokół. Karnet nie obejmuje warsztatów górskich, udziału w biegu górskim.

Ceny biletów jednodniowych

25 zł - bilet na czwartek
59 zł - bilet na piątek
59 zł - bilet na sobotę
35 zł - bilet na niedzielę

Bilety
Sprzedaż zakończona.