EnglishEnglish
 
Niewte, Dagadana, Tęgie Chłopy

Niewte, Dagadana, Tęgie Chłopy
Music Trail Festival

niedz., 21 października 2018, 18:00

sprzedaż zakończona
Opis

Kościelisko Music Trail Festival 2018 – na styku kultur

Trebunie Tutki i Quintet Urmuli – „Duch Gór”, Dagadana, Polaniorze, 
Gooral, Tęgie Chłopy i wielu innych…

Po koncertach Zagi i Zuzanny w sierpniu i wrześniu przyszła pora na finał tegorocznej edycji Kościelisko Music Trail Festival. W dniach 19-21 października w Kościelisku i Witowie wystąpią,  Gooral, Niewte, Tęgie Chłopy, Misia Furtak, Henry No Hurry, Helaine Vis, Polaniorze i Dagadana. Z kolei 6 listopada odbędzie się specjalny koncert w kościele św. Kazimierza w Kościelisku, podczas którego wystąpią Trebunie Tutki oraz gruziński Quintet Urmuli z projektem „Duch Gór”.

Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Na styku kultur”, co świetnie odzwierciedla skład festiwalu. Nie zabraknie zarówno bardziej tradycyjnego podejścia do muzyki folkowej, jak i jej nowoczesnej odsłony z wpływami muzyki elektronicznej czy alternatywnej. Pojawią się zarówno uznani artyści jak i nieznani szerszej publiczności. Festiwal współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Pierwszego dnia imprezy wystąpią Henry No Hurry, Helaine Vis i Misia Furtak. Pierwszy z nich to jednoosobowy projekt Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego znanego z takich zespołów jak Letters From Silence czy Henry David’s GUN. Ze swoim nowym projektem Dąbrowski odwiedza  miejsca małe i kameralne, gdzie prezentuje swoje numery utrzymane w duchu indie-folku. Helaine Vis to 22-letnia wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Materiał który prezentuje, to zbiór osobistych, szczerych, pełnych emocji wspomnień i przemyśleń opisywanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jej delikatny głos uzupełnia i kontrapunktuje gitara w pełnym spektrum brzmień – od klasycznego i oszczędnego po ambientowe stratosferyczne, czasem brudne. Misi Furtak nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez lata związana z formacją Tres.b, w której była wokalistką i gitarzystką, od dłuższego czasu realizuje się solo. Na koncie ma jeden album „Epka”, a także gościnne występy u takich artystów jak HV/NOON, Mazolewski Quintet czy dr.no.

W sobotę 20 października zobaczymy koncerty Kapeli Maliszów, Polaniorzy i Goorala. 

Rodzinną Kapelę Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Polaniorze zaprezentują tradycyjne podejście do góralskiego folku, a Gooral da przedsmak nadchodzącego albumu „Ethno elektro 2”, z którego pochodzi singiel „Pokochali” nagrany z Maciejem „Kamerem” Szymonowiczem. Z dotychczasowym materiałem Gooral zagrał ponad 500 koncertów, w tym legendarne występy na Open’erze i Przystabnku Woodstock, gdzie występował z Mazowszem.

Trzeci dzień koncertów to występy Niewte, Dagadany i Tęgich Chłopów. 

Członkowie Niewte muzyki wiejskiej uczyli się u źródła, wprost od wiejskich mistrzów. Tworzą muzykę własną, aktualną, a zarazem wypływającą z archaicznego polskiego idiomu. Z kolei Tęgie Chłopy kontynuują tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki iAntoniego Witkowskiego z Cisowa. 
DAGADANA już od dziesięciu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Do Kościeliska przywiozą materiał z albumu “Meridian 68”, na którym znalazły się współczesne aranżacje tradycyjnych piosenek z różnych regionów Polski m.in z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski, ludowych pieśni ukraińskich i łemkowskiich, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku. 

6 listopada odbędzie się ostatnie spotkanie z Music Trail Festival – na styku kultur. Jego gwiazdą będą Trebunie Tutki i gruziński Quintet Urmuli. Oba zespoły wykonają utwory z albumu „Duch Gór” łączące tradycje podhalańskie z kaukaskimi. Projekt „Duch Gór” powstał we współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Polskim Radiem Program 2.

Bilety
Sprzedaż zakończona.