EnglishEnglish
 
40 Jubileuszowe Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne

40 Jubileuszowe Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne

pt., 18 listopada 2016, 19:30

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

40. Jubileuszowe Nocne Spotkanie Literacko–Muzyczne

Koncert Galowy pt. Parę gram…

 

Piotr Guzek IMPRESARIAT zaprasza na 40. Jubileuszowe Nocne Spotkanie Literacko–Muzyczne, które odbędzie się 18 listopada 2016r., początek o godzinie 19:30, w Sali Teatralnej BF Impart 2016, przy ul. Mazowieckiej 17 we Wrocławiu.

Nocne Spotkania  to jedna z najstarszych, kulturalnych imprez wrocławskich o charakterze literacko-muzycznym. Pomysł zrodził się w 1978 roku w Międzyorganizacyjnym Osiedlowym Domu Kultury „Bakara”, mieszczącym się we Wrocławiu, przy ul. Różanej. W tym kameralnym miejscu wydarzenie to odbywało się do 1991 roku, potem wraz ze mną przeniosło się do Klubu „Firlej”, a od 2004 roku do 2008 roku realizowane było w Centrum Sztuki Impart.

Spotkania mają więc kilkudziesięcioletnią, bogatą i ciekawą tradycję. Początkowo wieczory nie były biletowane, zaproszenia rozprowadzali współtwórcy i uczestnicy, artyści występowali nieodpłatnie, potem pojawiły się pierwsze honoraria, zwroty kosztów podróży… Wykonawcy zawsze cieszyli się pełną swobodą wypowiedzi, choć mimo oddalenia od centrum, bywali tu „stróże prawomyślności”. Mimo że Spotkania powstały jeszcze w czasach „jedynie słusznego ustroju”, przetrwały liczne ograniczenia, trudności stanu wojennego i znalazły swoje miejsce w obecnych realiach, stale powiększając liczbę swoich wiernych fanów.

Z perspektywy tak długiego czasu trudno wymienić nazwiska wszystkich wykonawców, którzy na tej imprezie debiutowali. Było ich bardzo wielu. Godnym podkreślenia jest fakt, że tak obecnie uznani twórcy, jak: Jacek Wójcicki, Leszek Wójtowicz, Ela Adamiak, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak, Maciej Zembaty, Władysław Sikora, Joasia Kołaczkowska, Mariusz Kiljan, Natalia Sikora, Stefan Gąsieniec, Krzysztof Pełech oraz grupy „Wolna Grupa Bukowina”, „Czerwony Tulipan” i „Stare Dobre Małżeństwo” podkreślają niepowtarzalny charakter naszych wieczorów i ich pozytywny wpływ na artystyczny rozwój uczestników.

Wielkim przyjacielem i częstym gościem–uczestnikiem Spotkań był pan Andrzej Waligórski. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu, wieloletniemu patronatowi Redakcji Programów Rozrywkowych Studia 202, występom kabaretu „ Elita” i jego gości, impreza zdobywała coraz większy rozgłos i popularność w kraju. Szczególnym, bardzo ważnym okresem w historii Nocnych Spotkań Literacko–Muzycznych są ostatnie ich edycje organizowane w Centrum Sztuki Impart. W profesjonalnych warunkach scenicznych udało się zrealizować – oprócz bardzo udanych i lubianych konkursów dla młodych wykonawców piosenki literackiej – cztery koncerty galowe, wszystkie bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

40. Jubileuszowe Mocne Spotkanie Literacko–Muzyczne odbędzie się w formie dwuczęściowego koncertu galowego, który zatytułowałem Parę gram... Słowa te zapożyczyłem z piosenki Andrzeja Poniedzielskiego, otwierającej jego ostatni, studyjny album pt. „SZLAFROCK & ROLL”. Piękna, nastrojowa piosenka mówiąca o tym, że dusza – zaledwie parę gram – decyduje o naszej wrażliwości, i Twórca dla niej gra i dzięki niej istnieje.

Koncert będzie próbą przedstawienia różnej, jakże ciekawej wrażliwości poszczególnych wykonawców, zarówno tych dopiero rozpoczynających swoją drogę artystyczną, jak i tych o niekwestionowanym dorobku artystycznym. W programie koncertu znajdą się: piosenka poetycka, literacka, poezja, muzyka klasyczna, jazzowa. Obok muzyki J. S. Bacha niezapomniane piosenki  z repertuaru: M. Grechuty, W. Młynarskiego, A. Poniedzielskiego, kompozycje H. Miśkiewicza, liryka A. Kusaja, piosenki z dwóch ostatnich platynowych płyt A. Zaryan.  Do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu zaprosiłem:  Agę Zaryan, Iwonę Loranc, Andrzeja Poniedzielskiego, Henryka Miśkiewicza Artura Kusaja i młodych, szalenie utalentowanych twórców: Julię Szewczyk i Grzegorza Rdzaka. Wykonawcom akompaniować będą specjalnie powołane do tego projektu zespoły muzyczne, a także Kameralna Orkiestra Smyczkowa.

Ponieważ poszczególne występy wymagają zmiany układu sceny, ten krótki czas wykorzystany zostanie na prezentację archiwalnych materiałów, utrwalonych na taśmach video fragmentów występów wykonawców, których niestety nie ma już wśród nas.

Bilety
Sprzedaż zakończona.