EnglishEnglish
 
42. Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne: Maleńczuk gra Młynarskiego

42. Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne: Maleńczuk gra Młynarskiego

pt., 9 listopada 2018, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Maciej Maleńczuk bohaterem Koncertu Galowego, Finał Konkursu Wokalnego w ramach 42. Nocnego Spotkania Literacko – Muzycznego

Piotr Guzek IMPRESARIAT i Strefa Kultury Wrocław zapraszają na 42. Nocne Spotkanie Literacko – Muzyczne, które odbędzie się w dniu 9 listopada br., o godzinie 19.00, w Sali Teatralnej Impartu – Wrocław ul. Mazowiecka 17.

Koncert składać się będzie z dwóch części. W pierwszej rozegrany zostanie Finał Konkursu Wokalnego, a w drugiej Koncert Galowy z udziałem Macieja Maleńczuka.

Finaliści Konkursu Wokalnego zostaną wyłonieni  w  trakcie wstępnych przesłuchań, które odbędą się 14 października w godzinach 10.00 – 16.00, w Sali Kameralnej Impartu. Uczestnicy uprawiający piosenkę literacką, poezję śpiewaną, piosenkę satyryczną, kabaretową wystąpią przed trzy osobowym jury przedstawiając po dwie piosenki. Zakwalifikowane osoby wystąpią w pierwszej części koncertu w Finale, gdzie będą oceniani przez publiczność – najbardziej demokratyczne jury! Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin, a także karta zgłoszeniowa do pobrania pod adresami: www.piotrguzekimpresariat.pl  i www.strefakultury.pl . Zgłoszenia należy wysłać w  formie elektronicznej do 12 października włącznie pod adresy: artpiotrg@poczta.onet.pl  lub  barbara.perczynska@strefakultury.pl .

Bohaterem tegorocznej Gali będzie Maciej Maleńczuk. To bardzo ciekawa i złożona osobowość.

We wczesnym dzieciństwie nie lubił się uczyć. Uczęszczał do kilku  szkól podstawowych. Powtarzał szóstą klasę. Potem nie było lepiej, zawodówka (ślusarz – spawacz, którą ukończył w więzieniu) i liceum zawodowe o profilu obróbka skrawaniem, której oczywiście nie ukończył. W tym okresie zaczyna interesować się muzyką. Dużo słucha nagrań   Led Zeppelin, The Doors, Black Sabath, Hendrixa, oraz jazzu. 

W 1981 roku odmawia służby wojskowej, za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach. Pisano: "Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?". Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie półtora roku (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.

Po wyjściu z więzienia postanawia występować  na  ulicy i grać  na gitarze zarabiając w ten sposób na życie. Takie były początki.

Obecnie Maciej Maleńczuk to jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Wspaniały wokalista, gitarzysta, kompozytor, tekściarz, poeta. Artysta o olbrzymim, różnorodnym dorobku fonograficznym, wydawniczym. Wiele jego płyt zdobyło status złota i platyny. Szanowane są także jego liczne ostre czasem bardzo kontrowersyjne wypowiedzi komentujące najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne.

Tegoroczna Gala zatytułowana jest „ Maleńczuk gra Młynarskiego”. Występ rozpocznie się kilkoma autorskimi piosenkami wykonanymi solo, aby potem wraz z zespołem zaprezentować materiał z płyty wydanej w ubiegłym roku poświęconej twórczości nieodżałowanego Wojciecha Młynarskiego. We wspomnieniu Mistrza Maleńczuk tak mówi o tej płycie: "Cztery dni przed śmiercią Wojciecha Młynarskiego skończyłem materiał na nową płytę z jego piosenkami. Chciałem, żeby jeszcze zaakceptował wybór tekstów. Był już zbyt słaby, żeby się z kimkolwiek spotykać, porozumiewaliśmy się za pośrednictwem Janka Młynarskiego".

"Maleńczuk gra Młynarskiego" to płyta, u której źródeł tkwi poczucie misji - przypomnienie nam Młynarskiego, którego tak naprawdę nie znamy. Maciej Maleńczuk zagłębił się w utwory Młynarskiego i wybrał dwanaście utworów z różnych okresów jego twórczości. W interpretacjach Maleńczuka piosenki, wybrane według klucza, który sam artysta nazywa politycznym, celnie punktują dzisiejszy "świat ten źle pomyślany", w którym "poczciwy szewc zwyciężył smoka, a korzystają barany".

Listopadowy koncert zakończy się przedstawieniem wyników głosowania publiczności, uroczystym wręczeniem nagrody i krótkim występem zwycięscy.

Bilety
Sprzedaż zakończona.