EnglishEnglish
 
Adam Bałdych i Helge Lien Trio

Adam Bałdych & Helge Lien Trio

pon., 19 października 2015, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

ADAM BAŁDYCH & HELGE LIEN TRIO - “BRIDGES”

Od początku swojej kariery Adam Bałdych stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go otacza i inspiruje. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.

Najnowszy projekt „BRIDGES” współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio  i realizuje cykl kompozycji napisanych przez Adama Bałdycha w 2014 roku specjalnie dla tego składu. Album „BRIDGES” ukaże się nakładem ACT Music jesienią 2015 roku.

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, urodzony w 1986 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem", szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce i na całym świecie. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku wydał premierowy album "Imaginary Room" w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona, czy trębacza Verneri Pohjoli.

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem, żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego" - pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Jest laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. 

Helge Lien Trio - jeden z najważniejszych obecnie zespołów skandynawskich, założony w roku 1999 z inicjatywy norweskiego pianisty Helge Liena. Helge Lien dał się poznać jako pianista, który nie boi się eksplorować i eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi, ale jego cechą charakterystyczną zawsze pozostanie jazz. Jego pomysłowość i sposób improwizacji sprawia, że nazywany jest „kompozytorem chwili” - Bjarne Søltoft, Jazznytt (Norwegia). Helge Lien Trio to klasyczna jazzowa formacja - fortepian, bas i perkusja, w której nietrudno dopatrzyć się odniesień do zespołów Billa Evansa, Keitha Jarretta, czy mistrza Brada Mehldaua. W 2008 roku Helge Lien Trio zdobyło norweski odpowiednik nagrody Grammy za swój album „Hello Troll” i osiągnęło międzynarodowe uznanie, przypieczętowane koncertami m.in. w Japonii , Niemczech i Kanadzie. Łącznie Helge Lien Trio ma na swoim koncie już osiem albumów, ostatni wydany w roku 2014, pod tytułem: „Badgers and other beings”.

Helge Lien Trio tworzą:

Helge Lien – fortepian
Frode Berg – kontrabas
Per Oddvar Johansen - perkusja

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.