EnglishEnglish
 
Akademia Bachowska

Akademia Bachowska

śr., 5 lutego 2014, 19:00

Filharmonia Wrocławska
ul. Piłsudskiego 19
50-044, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Akademia Bachowska

J.S. Bach – Ich hatte viel Bekümmernis – kantata BWV 21, O Jesu Christ, meins Lebens Licht – motet BWV 118, Magnificat BWV 243

Philippe Herreweghe - dyrygent
Dorothee Mields – sopran
Hana Blažíková – sopran
Damien Guillon – kontratenor
Thomas Hobbs – tenor
Peter Kooij – bas

Nie ma większych ekspertów od twórczości Bacha niż Philippe Herreweghe i jego zespół, Collegium Vocale Gent. Ich występy to dla słuchaczy nie tylko wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim głębokie przeżycie duchowe.

„Wciąż poszukujemy, jak możemy być bardziej szczerzy. Jak wzruszyć publiczność. A ja osobiście cały czas szukam, jak można wykonywać Bacha prościej. Nie znoszę efekciarstwa 

w muzyce” – mówi o pracy z Collegium Vocale Gent dyrygent i założyciel, Philippe Herreweghe. Belgijski maestro, najważniejszy autorytet w wykonawstwie muzyki Bacha, poświęcił kompozytorowi czterdzieści lat swojego życia, porzucił dla niego karierę psychiatry, a z czasem zaprzestał grać na instrumentach, oddając się całkowicie pracy z wokalistami, bo – jak twierdzi – to tekst jest w dziełach Bacha  najistotniejszy.

Na wrocławskim koncercie usłyszymy utwory o bardzo bogatej warstwie literackiej, bo oparte na fragmentach Biblii. Będą to: młodzieńcza kantata Ich hatte viel Bekümmernis BWV 21, motet Jesu Christ, meins Lebens Licht BWV 118 skomponowany na książęce uroczystości pogrzebowe oraz jedno z największych dzieł Johanna Sebastiana – Magnificat BWV 243, czyli pieśń pochwalna Marii.

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.