EnglishEnglish
 
Akademia Händlowska

Akademia Händlowska

2015-02-11 - 2015-02-15

Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

AKADEMIA HÄNDLOWSKA

W dniach od 7 do 15 lutego 2015 roku odbywać się będzie we Wrocławiu Akademia Händlowska. To przedsięwzięcie, organizowane przez Narodowe Forum Muzyki oraz Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego, stanowi drugą edycję festiwalu, który każdorazowo poświęcony ma być interpretacji muzyki wybranego kompozytora. Bohaterem nadchodzącej Akademii jest Georg Friedrich Händel, a impreza, podobnie jak podczas pierwszej edycji, obejmuje zarówno część festiwalowo-koncertową, jak i edukacyjną. Gwiazdą jednego z koncertów będzie doskonale znany we Wrocławiu, wybitny interpretator muzyki Händla, Paul McCreesh; z recitalem poświęconym wczesnym dziełom Saksończyka wystąpi fenomenalna Julia Lezhneva; zaś za serię kursów mistrzowskich przeznaczonych dla studentów odpowiedzialni będą znakomici brytyjscy artyści: Robert Hollingworth, Rachel Podger wraz z członkami zespołu Brecon Baroque, Peter Harvey i Gillian Webster.

Händel, niemiecki muzyk, który kompozytorskie szlify zdobył we Włoszech, apogeum swojej kariery przeżywał w Londynie, stając się dla wielu Brytyjczyków postacią pomnikową, wręcz twórcą narodowego stylu. Nic dziwnego, że interpretacje muzyki Händla prezentowane przez „historyczne” orkiestry angielskie noszą wszelkie cechy wzorcowości i największej wiarygodności stylistycznej, zachowując przy tym wciąż atrakcyjną świeżość – chociaż niejednokrotnie recenzenci wieszczyli już koniec epoki wielkich angielskich zespołów muzyki dawnej. Mamy nadzieję, że publiczność sama zechce się przekonać, ile racji jest w tezach krytyków muzycznych, a jesteśmy więcej niż pewni, że studenci, uczestnicy kursów, opuszczą Wrocław przepełnieni wiedzą, inspiracją i emocjami po wspólnej pracy oraz po koncertach prowadzonych przez mistrzów.

W trakcie imprezy nie zabraknie możliwości wejścia w świat muzyki Händla „od kuchni”, w czym pomogą prelekcje, spotkania z artystami, otwarte próby. Program koncertów i kursów przeprowadzi słuchaczy przez główne etapy życiorysu i zarazem stylistyki twórczości Händla: przypominając jego poprzedników (Purcella – w wykonaniu Brecon Baroque), prezentując młodzieńczy styl z lat włoskich (podczas występu Lezhnevej i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej) oraz przybliżając dzieła współczesnych mu kolegów (Geminianiego, Pisendla – w trakcie koncertów Brecon Baroque i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej), czy w końcu przedstawiając dojrzałe oratoria z okresu londyńskiego: Acisa i Galateę HWV 49 (w interpretacji Roberta Hollingwortha, Brecon Baroque, Chóru i Orkiestry Festiwalowych) oraz Solomona HWV 67 (w wykonaniu Chóru Narodowego Forum Muzyki i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod kierunkiem Paula McCreesha).

Najbardziej wymiernym wskaźnikiem sukcesu pierwszej edycji tego przedsięwzięcia, czyli Akademii Bachowskiej (w lutym 2014 roku), były nie tylko frekwencja publiczności, zainteresowanie mediów, wyjątkowy repertuar, lecz przede wszystkim pełne blasku, rozentuzjazmowane spojrzenia młodych muzyków i rozgorączkowane twarze melomanów w każdym wieku, którzy nie chcieli wyjeżdżać z Wrocławia po ostatnim koncercie. Jeżeli uda nam się powtórzyć ten sukces, już teraz możemy określić Akademię Händlowską 2015 za jedno z centralnych wydarzeń aktualnego sezonu. Zapraszamy!

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.