EnglishEnglish
 
Bez Jacka

Bez Jacka

czw., 15 maja 2014, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Bez Jacka – legenda poezji śpiewanej zagra w Starym Klasztorze!


Zapraszamy na koncert jednego z najważniejszych reprezentantów nurtu „ Krainy Łagodności”, dobrze znanego we Wrocławiu zespołu Bez Jacka.

Koncert odbędzie się 15 maja w niedawno otwartym klubie muzycznym Stary Klasztor, którego klimatyczne gotyckie wnętrza oraz doskonała lokalizacja przy samym Rynku (ul. Purkyniego 1) z pewnością spodobają się wrocławskiej publiczności.

Zespół „ Bez Jacka”  powstał w 1983 roku, choć jego początki to wczesne lata siedemdziesiąte. Wydaje mi się, że to rok 1974. Wtedy to powstaje w Kielcach, a właściwie w Chęcinach, zespół „KANT” w składzie: Zbigniew Stefański , Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek (chociaż bracia muzykowali dużo wcześniej). Pod opiekę bierze ich klub „Merkury” w Kielcach. Zespół niedługo po powstaniu wygrywa eliminacje regionalne, potem wojewódzkie konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej (wiele lat później Zbyszek bierze udział w Festiwalu Poezji Śpiewanej w Olsztynie).W 1978 roku zespół wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Toruniu, uczestniczył w programach telewizyjnych: u prof. Aleksandra Bardiniego, „Szansonadzie” i „Siódemce”. Wielokrotnie grał na Festiwalu Rodzin Muzykujących we Wrocławiu.

Pod koniec lat siedemdziesiątych koleje losu sprawiają, że dwaj bracia Jasiu i Jacek wracają do rodzinnego Gdańska, a Zbyszek zostaje na kielecczyźnie. Od tego okresu muzykują i występują jako „Bracia Stefańscy”.(Nigdy nie zapomnę naszego grania latem 1980 roku w Zielonej Bramie w Gdańsku, kiedy w sierpniu z samolotu sypały się ulotki, Stocznia strajkowała, a wokół panowała solidarność, ale ta „ludzka”: dobroć, chęć pomocy drugiemu, autentyczne oddanie za sprawę – potem to już nie było to samo).

9 sierpnia 1983 roku ginie, pobity „przez nieznanych sprawców” najmłodszy brat Jacek Stefański (jest na helsińskiej liście ofiar Stanu Wojennego). I tu wydawało nam się, że to już koniec... Ale nie mogliśmy chodzić po ulicach i krzyczeć, że zabili nam: brata, męża, ojca, przyjaciela - jedyne co mogliśmy, żeby uczcić Jego Pamięć to nadal grać – chociaż już bez Jacka. Jesienią, za namową grupy przyjaciół i ludzi, „którzy z nami wtedy byli”, Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław „Horacy” Chrząstek postanowili wspólnie grać. Potem dołączył do nas Krzysztof „Lumbago” Górski. Ludzie zaczęli na nas mówić „ bez Jacka” ... i tak już zostało.

Zespół Bez Jacka występuje obecnie w składzie:

Zbigniew Maria Stefański – wokal, gitara
Jarosław Horacy Chrząstek – flet, chórki
Wojciech Sokołowski – gitara basowa
Mariusz Wilke – gitara

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety:
30 zł – miejsca siedzące
20 zł –miejsca stojące

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.