EnglishEnglish
 
Cree

Cree

czw., 9 lutego 2017, 20:00

Stara Piwnica
ul. Krupnicza 15
53-004, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

CREE zagra w Starej Piwnicy!

Znany fanom bluesa, zespół Cree z Sebastianem Riedlem wystąpi 9 lutego w klubie muzycznym Stara Piwnica przy ul. Krupniczej 15.

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

W tym samym roku zespół zadebiutował w Tychach, kolejne zaś lata poświęcił na tworzenie i doskonalenie swoich umiejętności. Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych.

Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. 

W grudniu 1998 roku zespół rozpoczął współpracę z wytwórniami Pomaton EMI i Scena FM i nagrał swoją pierwszą płytę. Zarejestrowano wówczas cały materiał z poprzedniej płyty, wprowadzając drobne korekty w brzmieniu utworów i dodając jeden nowy utwór pt. "Czyja to wina, może Twoja też ..."

W roku 2000 wokalista zespołu Cree, Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce w kategorii : najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues".

Jednym z najważniejszych  wydarzen tego roku dla zespołu było podsumowanie 10-letniej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wydał płytę pt. "Parę lat", umieszczając na niej 10 utworów z poprzednich płyt (kilka w innych aranżacjach), w tym jeden nowy pt. "Parę Lat".

W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę "Tacy sami". Płyta zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej.

W maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na "Thanks Jimi Festival" poświecony Jimiemu Hendrixowi. Na głównej scenie tego festiwalu pojawił się wokalista grupy Cree Sebastian Riedel i tacy muzycy jak: Leszek Cichoński,Mieczysław Jurecki i Marek Raduli. Wraz z 6000 uczestników festiwalu zagrali utwór "Hey Joe" , bijąc tym samym rekord Guinnessa.

6 czerwca 2009 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii zespołu. W pięknej scenerii Teatru Śląskiego w Katowicach, przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO, zespół Cree obchodził kolejny jubileusz: 15-lecia działalności artystycznej. Koncert ten został udokumentowany i wydany na płycie „15" 

Obecnie zespół Cree pracuje nad nowym materiałem na kolejną płytę.

Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: "Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć".

Zespół wystęuje w składzie:

Sebastian Riedel - gitara, śpiew, harmonijka
Sylwester Kramek - gitara
Lucjan Gryszka - gitara basowa
Kuba Majerczyk - perkusja
Adam Lomania - instr. klawiszowe

Bilety
Sprzedaż zakończona.