EnglishEnglish
 
Dorota Miśkiewicz - ALE

Dorota Miśkiewicz - "ALE"

niedz., 30 września 2012, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

 

koncert promujący płytę "Ale"

Dorota Miśkiewicz - śpiew, chórki, głosy dodatkowe

Artystce towarzyszy zespół znakomitych muzyków:
Marek Napiórkowski - gitara akustyczna, klasyczna
Robert Kubiszyn – kontrabas
Robert Luty – perkusja, instrumenty perkusyjne
Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe

Dorota Miskiewicz jest wybitnie uzdolnioną wokalistką, skrzypaczką, kompozytorką i autorką tekstów. 

Muzykę ma wdrukowaną w geny (ojciec Henryk Miśkiewicz – słynny saksofonista, jej brat Michał jest perkusistą u Tomasza Stańki ). Swoją artystyczną drogę rozpoczęła jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Mimo to nie zmieniła planów i jako skrzypaczka ukończyła warszawską Akademię Muzyczną.

Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów – zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu: Cesarią Evorą, Tomaszem Stańką, Wojciechem Waglewskim, Nigel`em Kennedy, Grzegorzem Turnauem, Włodzimierzem Nahornym, Ewą Bem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Anną Marią Jopek, Mietkiem Szcześniakiem, Wojciechem Młynarskim, Louis Winsbergiem czy Stefano Bollanim.

Artystka jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i wiecznie poszukująca, wyczulona na wciąż nowe dźwięki czy eksperymenty. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy trudnych do sklasyfikowania muzycznych gatunków. Elegancka i skromna, jednak charyzmatyczna na scenie, błyskawicznie nawiązuje kontakt z publicznością, a jej głos jest tak urodziwy jak ona sama.

Występowała na licznych festiwalach: kilkakrotnie na Festiwalu w Opolu czy Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting „Złota Tarka", Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach oraz Ingolstaedter Jazz Tage, Jazz Rally w Dusseldorfie, Edynburg Jazz & Blues Festiwal, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Festiwal Sacrum-Profanum. 

Znalazła również czas, żeby regularnie nagrywać solowe albumy: „Dorota Goes to Heaven – Zatrzymaj się” w 2002 roku (nominacja do Fryderyka w kategorii jazz), „Pod rzęsami” w 2005 roku, „Caminho” w 2008 („Złota Płyta” w kategorii pop oraz dwie nominacje do Fryderyka). Najnowszy krążek z 2012 roku nosi tytuł „ALE”.

Słuchając jej płyt zauważamy, że artystka przechodzi kolejno od jazzu, poprzez łagodny pop, fascynację rytmami Brazylii, aż do najnowszego wydawnictwa, na którym próbuje osiągnąć oryginalne brzmienie poprzez zastąpienie klasycznego instrumentarium innymi nietypowymi dźwiękami. „ALE” to garść delikatnej elektroniki połączonej z podróżą w przeszłość, do krainy retro, kiedy słowo diwa nie znaczyło jeszcze „kapryśna gwiazda”, ale „osobowość” i kiedy można było śpiewać piosenkę o najważniejszych sprawach w niebanalny, lekki sposób, nawet jeśli ich temat to waga ciężka.

Podczas koncertu Artystce towarzyszy zespół złożony z czołówki polskich muzyków.

Źródło: materiały promocyjne organizatora

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.