EnglishEnglish
 
Dorota Piotrowska - Sam Newsome Quartet

Dorota Piotrowska / Sam Newsome Quartet

niedz., 8 października 2017, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Dorota Piotrowska / Sam Newsome Quartet

Sam Newsome - saxofon sopanowy USA
Kuba Płużek - fortepian - Polska
Daria Chernakova - kontrabas - Rosja
Dorota Piotrowska - perkusja - USA/ Polska

 

DOROTA PIOTROWSKA / PERKUSJA / USA - PL

"A potem wybuchła sensacja. Dorota Piotrowska Project to międzynarodowy zespół prowadzony przez pochodzącą z Wrocławia, a od kilku lat mieszkającą w Nowym Jorku młodą perkusistkę. […] Nawet gdyby zespołu nie wyróżniało to, że jego liderką jest kobieta, trzeba by na niego zwrócić baczną uwagę. Taki dynamiczny, nieprzesłodzony jazz, pełen długich, ekspresyjnych solowych popisów, a jednocześnie mądrze pomyślany i osadzony w logicznych strukturach, mógłby być ozdobą każdego światowego festiwalu."

Jazz Forum, 2013

"Kiedy myślę o nowej generacji perkusistów ta młoda dama zdecydowanie jest częścią tej grupy. Odkąd po raz pierwszy spotkałem Dorotę, jej poziom gry wzrósł tak bardzo. Dorota staje się siłą na scenie jazzowej w Nowym Jorku i zyskuje szacunek starszych perkusistów. Łącząc Tony’ego, Elvina i siebie, jest orzeźwiająca w swoim podejściu. Wiem, że będzie kontynuować  swój rozwój w Nowym Jorku."

Gregory Hutchinson

Perkusistka Dorota Piotrowska pochodzi z Lubina na Dolnym Śląsku. Od dziesięciu lat mieszka w Nowym Jorku, gdzie na scenie jazzowej znana jest z kompozycji, które obejmują nowoczesne motywy zakorzenione w tradycyjnych rytmach. Jej zespół jest żywą mieszanką muzyków łącząca neo-bop i wpływy muzyki latynoskiej z odniesieniem do tańca i literatury.

Dorota zdobywała cenne doświadczenia wszędzie gdzie studiowała. Będąc w Amsterdamie poznała i koncertował z słynna trębaczką Saskią Laroo a także znalazła się pod kuratelą Nasheeta Waits, którego zaufanie zainspirowało ją do zobowiązania się do kariery w jazzie i szukania okazji do studiowania w Stanach Zjednoczonych. Tygodniowa wycieczka do Nowego Jorku zaowocowała studiami w The New School of Jazz and Contemporary Music, gdzie w 2012 roku Piotrowska zdobyła wykształcenie jazzowe ze specjalizacją w grze na perkusji. Jej wieloletnie zainteresowanie polityką międzynarodową zaskutkowało podjęciem studiów magisterskich, które ukończyła w 2015 roku w Colin Powell School for Civic and Global Leadership w Nowym Jorku. W 2016 roku założyła własny program edukacyjny w Polsce zostając dyrektorem artystycznym warsztatów międzynarodowych New York Jazz Masters.

Od przyjazdu do USA w 2010 roku Dorota wystąpiła w Carnegie Hall z klasycznym kompozytorem Bobem Chilcottem, w Lincoln Center Avery Fisher Hall z klasycznym kompozytorem Willem Toddem w utworze dyrygowanym przez Elenę Sharkovą oraz ze słynnymi muzykami jazzowymi takimi jak George Garzone, Jeremy Pelt, Sam Newsome, Stacy Dillard, Mike Rodriguez, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa i Curtis Brothers.

SAM NEWSOME / SAKSOFON SOPRANOWY / USA

Muzyka Newsome’a łączy straight-ahead jazz, world music (czerpiąc wpływy z Afryki Północnej i Azji Wschodniej) oraz eksperymentalny jazz, wykorzystujący rozszerzone techniki.  

Newsome dołączył do zespołu Terenca Blancharda i występował z kwintetem w latach 1989-1994 nagrywając kilka płyt w (Columbia / Sony), w tym Terence Blanchard, Simply Stated i The Malcolm X Jazz Suite. Innymi członkami kwintetu Blancharda byli pianista Bruce Barth, basista Rodney Whitaker (a później Tarus Mateen) i perkusista Troy Davis. Jego debiutanckie nagranie jako lidera, Sam I Am, pojawiło się w 1990 roku.  W 1995 roku Newsome postanowił skoncentrować się wyłącznie na saksofonie sopranowym. Założył Motivic Development, trio muzyczne z basistą Yosuke Inoue, perkusistą Matt Wilson, a później perkusistą Joao Vincent Lewis.  W 1996 roku Newsome zrewidował swój zespół i dodał wokalistę Elisabeth Kontomanou, basistę Ugonnę Okewgo, Amos Hoffman, perkusistów Natalie Cushman i Gilad, zmieniając nazwę na Sam Newsome & Global Unity. Muzykę, którą tworzyli nazwał jazzem międzykulturowym. Grupa inspirowała się jazzem późnych lat 60-tych a także muzyką Afryki Północnej, Japonii i Bliskiego Wschodu. W tym okresie Newsome pracował regularnie także w zespołach perkusisty Leona Parkera i basisty Avishaia Cohena. Debiutancki album grupy został wydany w Columbia / Sony w 1999 roku.  

W 2005 roku Newsome zaczął koncentrować się na solowym saksofonie. Po siedmiu latach z Global Unity, Newsome zajął wolne miejsce jako lider. W 2007 wydał Monst Abstractions, na którym nagrał kompozycje Theloniousa Monka. Mark Corroto z All About Jazz napisał: "Dźwięk saksofonu sopranowego Sama Newsome’a brzmi jak jednoosobowy zespół." W 2010 roku Newsome wydał swój drugi solowy album, Blue Soliloquy, który otrzymał pięć gwiazdek w magazynie Downbeat. Późniejsze solowe nagrania to: The Art of the Soprano, Vol. 1 (2012), Sam Newsome Plays Monk and Ellington (2013), The Straight Horn of Africa: A Path to Liberation - The Art of the Soprano, Vol. 2 (2014) i Sopranoville: New Works for Prepared and Non-Prepared Saxophone (2017).

DARIA CHERNAKOVA / KONTRABAS / ROSJA

Daria Chernakova urodziła się w 1990 roku. Ukończyła Państwowe Konserwatorium Moskiewskie im. Czajkowskiego w 2015 roku jako klasyczny muzyk. Jej nauczycielem jest słynny rosyjski kontrabasista Rustem Gabdullin. Jako muzyk jazzowy grała z Jerrym Bergonimem, Michaelem Patchesem Stewartem, Williem Winstonem, Victorem Lewisem, Gilem Goldsteinem, Conradem Herwigiem, Marcosem Vallem, Celso Fonsecą, Frankiem Colonem. W Moskwie grała z sławnymi rosyjskimi muzykami, takimi jak: Lukianov, Vagif Sadikhov, Jakow Okun, Yuliana Rogacheva. Daria gra w różnych stylach: jazz, muzyka brazylijska, afro-kubańska, oraz klasyka. Tworzy własne kompozycje zainspirowane przez wszystkie te style.

JAKUB PŁUŻEK / FORTEPIAN / POLSKA

Urodzony w 1988 roku w Krakowie, studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. To jeden z najbardziej utalentowanych i twórczych instrumentalistów na polskiej scenie muzycznej. Jego twórczość charakteryzuje wielka muzyczna wyobraźnia, idealne panowanie nad instrumentem i piorunująca siła wyrazu. Niepokorna postać muzycznego światka i jednocześnie śmiały wirtuoz, który w porywających kompozycjach łamie i rozrywa frazy, z wyczuciem balansuje na cienkiej linii zachowania harmonii oraz otwiera przed słuchaczem świat prawdziwego jazzu z najwyższej półki. Jego debiut jest porównywalny z osiągnięciami jego wybitnych kolegów po fachu zza Wielkiej Wody. Finalista Montreux Piano Competition, nominowany do nagrody Fryderyk 2015, zwycięzca i finalista najważniejszych polskich oraz międzynarodowych konkursów jazzowych.

Współpracował i występował z: Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt, Arek Skolik, Charles White, Justin Faulkner, Frank Parker, Rusty Jones, Wayne Dockery, John Betsh, Maciej Sikała, Michael Parker, Nigel Kennedy, David Garibaldi, Bronisław Suchanek, Jazz Band Ball, Irek Dudek, Nathan Williams, Piotr Baron, Wojtek Mazolewski, Stanisław Sojka, Michael Patches Stewart.

Bilety:

45 zł - przedsprzedaż
50 zł w dniu koncertu

Bilety
Sprzedaż zakończona.