EnglishEnglish
 
ELAKELAISET

ELAKELAISET

wt., 15 kwietnia 2014, 20:30

sprzedaż zakończona

Komunikat organizatora

Informujemy, że nastąpiła zmiana lokalizacji oraz godziny koncertu Eläkeläiset. Koncert został przeniesiony do klubu Stary Klasztor i rozpocznie się pół godziny później tj. o godz. 20:30.
Opis

ELÄKELÄISET – wielki powrót królów stylu Humppa z Finlandii!


Prawdopodobnie najbardziej zwariowana grupa świata, słynny fiński zespół Eläkeläiset (po polsku "Emeryci") powraca do Polski!

Po absolutnie rewelacyjnym, pierwszym w Polsce,  koncertem Emerytów w ramach WrocLove Frik Muzik Festival w 2010 roku, zakończonym totalną demolką sprzętu muzycznego na scenie Wytwórni Filmów Fabularnych, po którym przestał istnieć WrocLove Frik Muzik Festival, a wkrótce i cała Wytwórnia Filmów Fabularnych, królowie stylu humppa zdecydowali się na powrót do Wrocławia!

http://www.youtube.com/watch?v=Sdz1ncYZMUE

Panie i Panowie, wROCKfest.pl, z wielką obawą, zaprasza 15 kwietnia do wrocławskiego klubu Alibi na jedyny w Polsce koncert zespołu Eläkeläiset, niekwestionowanych mistrzów stylu hummpa!

Humppa to  rodzaj muzyki wywodzący się z Finlandii. Jest on spokrewniony z jazzem oraz bardzo szybkim fokstrotem, grany w takcie 2/4. Typowe tempo wynosi około 250 do 280 uderzeń na minutę. Humppa to także nazwa kilku tańców towarzyskich wykonywanych do muzyki tego typu polegających na podskakiwaniu w rytm muzyki. 

Humppa rozwinęła się w latach 30. XX wieku z foxtrotu. Sama nazwa jest onomatopeją. Została ona wymyślona w latach 50. przez Antero Alpolę na potrzeby audycji radiowej, który podchwycił to na niemieckim festiwalu Oktoberfest gdzie miejscowi używali tego słowa na opisanie gry występującego tam zespołu. Zespół prawdopodobnie używał tuby, gdyż pierwszy ton tego instrumentu brzmi jak "hump", a następujący po nim dźwięk jak "pa". (Stąd spokrewniony z humppą styl niemiecki jest znany jako "oompah"). Istnieje także druga wersja znaczenia słowa "humppa". Otóż po fińsku słowo to znaczy to samo, co "bzdura". 

W późnych latach 70. i 80. humppa przeżyła swój renesans. Zostało wtedy założonych wiele nowych grup, zwłaszcza w Laponii, np. Hannu Merkku, Koillis-Humppa, Tarja Ylitalo i Souvarit.

Bilety:
45 zł – w dniu koncertu

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.