EnglishEnglish
 
Entre son y bolero - koncert tradycyjnej muzyki kubańskiej

Entre son y bolero - koncert tradycyjnej muzyki kubańskiej

niedz., 13 kwietnia 2014, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

"Entre son y bolero" – koncert tradycyjnej muzyki kubańskiej

Fundacja „Emka” – Edukacja, Muzyka i Kultura oraz Agencja Artystyczna „De Sol a Sol” zapraszają na niezwykłą podróż do korzeni kubańskiej muzyki. Muzyce będą towarzyszyły słowo i obraz, a na scenie pojawi się grupa wybitnych artystów – w 100% Kubańczyków, w składzie:

Yaqueline Castellanos – La Dama del Son Cubano – vocal
Reinaldo Antonio Ceballo Hechavarria - piano
Israel Dominguez Pimienta -  kubańska gitara tres
Roland Abreu - kontrabas, gitara basowa
Luis Nubiola - saksofon, güiro
Yoilan Perez Hariette - congas
Edy Aguero Ferrer - timbales

Yaqueline Castellanos – Dama kubańskiego Son – jedna z najlepszych kubańskich artystek ostatnich lat. Urodziła się w Hawanie. Jej kariera rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy zdobyła pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalistycznych pism muzycznych w kubańskim programie  “Todo el mundo canta”. Potężny głos o szerokiej skali, który  ćwiczyła w Kubańskiej Narodowej Szkole Sztuki pozwala jej poruszać się po różnych rodzajach i stylach muzycznych a niesamowita zdolność do improwizacji zmieniła ją w prawdziwą Śpiewaczkę muzyki son nadając jej przydomek „La Dama del Son”.

Yaqueline brała udział w najbardziej prestiżowych kubańskich festiwalach: „JazzPlaza”, „Adolfo Guzman”, „Beny More” oraz „Oro Verde” (w Brazylii), „Boleros de Oro” (w Meksyku)i „Antologia del Bolero” (w Hiszpanii). Występowała z koncertami podczas tournee po takich krajach jak: Nicaragua, Brazylia, Meksyk, Curaçao, Rosja, Finlandia, Węgry, Luxemburg, Holandia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Bośnia itd.W 1993 otrzymała nagrodę za płytę “Más Popular Bailable” przyznaną przez EGREM, publiczność i telewizję kubańską oraz za swoją płytą “Sólo vivo por ti”, którą nagrałą z Orquesta J.B. W 1995  była na pierwszym miejscu na Liście przebojów w gazecie Latin Beat w San Francisco i Nowym Jorku (USA) z piosenką “Como me ha insultado” ze swojej płyty “Sólo vivo por ti” którą nagrałą z Orquesta J.B. na Kubie. Yaqueline Castellanos wyjechała z Kuby w 1995. W Barcelonie założyła z kubańską pianistką Lázara López, z rodziny  "Cachao",  Orquesta Piel Canela, z którą wydała płytę "El que no corre, vuela", z dyskografią ENVIDIA i odbyła tournee promując tą płytę w różnych krajach Europy. 

Yaqueline kontynuowała swoją karierę jako piosenkarka-solistka dzieląc scenę z wieloma osobistościami kubańskiej muzyki międzynarodowej takimi jak: Los Panchos, Elena Burke, Celina González, Armando Manzanero, Dyango, Compay Segundo, Rapindey, Maria Dolores Pradera, Olga Guillot, Omara Portuondo, Moncho, Reinaldo Hierrezuelo itd.

Wśród jej występów można wymienić tournee po Hiszpanii z kubańskim spektaklem Antología del Bolero w Teatro Alcázar (Madryt), Festival Tempo Latino z Sexteto La Tradición w Paryżu, dzieląc scenę z osobami z rodu Celia Cruz, Oscar de León itd., Gran Casino w Barcelonie ze swoją Orquesta Piel Canela, Festival Latino w  Finlandii, Sound of Frankfurt w Niemczech, liczne występy i reportaże dla kanału  “Antena 3” w Televisión Española ,”TV3” de la Televisión de Madrid, SWR3 Televisión  Alemana, Castel de Fels con Leonel Valdés, Teatro Luna Mora w Barcelonie z  Olga Guillot y Moncho, koncert z Rubén Gonzalez i Buena Vista Social Club we Francji jako gość specjalny w rozgłośni Radio Latina Internacional, Espectáculo Cubano w Paladar del Son w Barcelonie, koncert w Orquesta  La Tradicional Cubana del Maestro Rudy Vistel w Saragossie, Sala “Haut Brass” i “Jaba” we Francji. Grała również koncerty z Orkiestrą Filharmoniczną z Zagrzebia “Salsa Filarmónica”.

Yaqueline Castellanos jako artystka to temperament , charyzma i siła głosu, która na scenie utrzymuje potrzebną enrgię tak, aby dać swojej publiczności to, co najlepsze w muzyce kubańskiej.

Reinaldo Antonio Ceballo Hechavarria - pianista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer. Pochodzi z Santiago de Cuba. W Polsce w maju 2000r założył grupę CALLE SOL, grającą gatunki takie jak: salsa, rumba, son, timba, danzón, cha-cha-cha, caribeña, hip-hop oraz latin jazz i latin-pop. Calle Sol od początku działalności cieszy się olbrzymią popularnością wśród publiczności. Reinaldo Ceballo jest uznanym producentem i autorem aranżacji, współpracował z takimi agencjami fonograficznymi jak: Linea 1 (Wielka Brytania), Timba Records (Panama), Bismusic EGREM (Kuba). Pracował jako muzyk sesyjny z Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Kayah, Maćkiem Maleńczukiem, Robertem Chojnackim, z zespołami De Mono i Maanam. Wziął udział w nagraniach projektu Yugoton (aranżacje i instrumenty perkusyjne), wystąpił na płycie Blue Cafe, a także w kompilacji Pozytywne Wibracje 6 - jako gość zespołu Plastic. Jest także liderem solowego projektu Olgi Jackowskiej – Kora Ola, Ola!.

Israel Dominguez Pimienta - urodzony na Kubie.  Absolwent Escuela de Música i Escuela de Superación Profesional w Pinar del Rio, którą ukończył z dyplomem instruktora sztuki w dziedzinie muzyka. Wszechstronny muzyk (gra na kubańskiej gitarze tres, kontrabasie, kubańskich instrumentach perkusyjnych) ,  od 1998 roku również nauczyciel tradycyjnej muzyki kubańskiej dla dzieci, młodzieży  i dorosłych. Stworzył wiele dziecięcych i młodzieżowych grup muzycznych, które z sukcesami występowały  na szczeblu wojewódzkim i państwowym. Jako muzyk w Polsce występował  z grupą „Havana Dream” oraz  w spektaklu muzycznym  „Conoce mi Cuba”.  Aktualnie koncertuje w Europie z projektem „Habana Tradicional” z zespołem Cuba Percusion (grupą nominowaną do nagrody Grammy Latino) oraz Yaqueline Castellanos. 

Roland Abreu  - pochodzi z  Hawany. Absolwent Konserwatorium Muzycznego im. Guillermo Tomas Bouffartigues w Hawanie. W czasie studiów brał czynny udział w różnorodnych festiwalach i konkursach m.in. „Cantorias Nacional¨, „ Coro Azul” Teatr Carlos Marx , Festiwal Narodowy Orkiestr Symfonicznych, Konkurs Jazzowy „Jojazz”, Festiwal  „Jazz Plaza” i in.

W latach 2005-2011 koncertował z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną Guillermo Tomas.  W 2007 r zdobył I miejsce na Konkursie Kontrabasowym „Muzykalia” - I miejsce , a w 2010 r. wyróżnienia jako najlepszy kontrabasista akompaniujący w konkursie Jazzowym „Jojazz”

W tym samym roku grał w Hawanie koncert jazzowy z Wyntonem Marsalisem oraz z Cool and the Gang. Występował u boku takich gwiazd i zespołów jak: Bobby Carcasses i Afrojazz, Michel Herrera i Jovenjazz, Jadasni Portillo i Cause, Emir Santacruz,  Ernesto Camilo i Saxofilia. 

Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Koncertuje również z grupą Cuba Percussion i Yaqueline Castellanos. 

Luis Nubiola  - urodził się na Kubie, jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Hawanie, a gry na saksofonie uczył się od dzieciństwa. Przez kilka lat występował w jedynym klubie jazzowym na Kubie "La Zorra y el Cuervo", gdzie miał okazję grać z takimi tuzami jazzu jak Steve Coleman, Wynton Marsalis czy George Benson. Występował też z kubańską formacją PG pod dyrekcją Jose Corteza. W 2001 r. zdecydował o przeprowadzce z Kuby na Kostarykę. Swoją pierwszą solową płytę - zatytułowaną "Nubiola" - wydał właśnie tam, w 2005 r. To  7 skomponowanych przez niego utworów, dla których inspirację i tło stanowił jazz afrokubański. Na Kostaryce nagrał też DVD "Live at Jazz Café", dzięki któremu zdobył nagrodę ACAM w kategorii "Kompozytor Jazzowy Roku" oraz drugi solowy album "914". Obecnie kubański saksofonista mieszka i koncertuje w Polsce, gdzie współtworzy m.in. Luis Nubiola Trio z poznańskimi muzykami: Marcinem Chenczke i Mariuszem Koszelem. Luis jest instrumentalistą o wyrafinowanym dialogu muzycznym. Posiada podstawy techniczne, które konsolidują jego własne idee ekspresji. Jego żyłka kompozytora powoduje stykanie się z unikatowymi dziełami latin jazzu, w których mieszają się nowe elementy. Nubioli udaje się znaleźć nowe drogi ekspresji, ale ich tłem zawsze jest muzyka afro-kubańska. 

Yoilan Perez Hariette - pochodzi z najstarszego miasta Kuby – Baracoa, tam dorastał , uczył się gry na bongo i innych kubańskich instrumentach perkusyjnych. Skończył Szkołę Instruktorów Sztuki w Guantanamo z dyplomem instruktora sztuki w dziedzinie muzyka. Na Kubie grał w dwóch zespołach : Septeto Juventud, który wykonywał tradycyjną muzykę kubańską w nowoczesnej aranżacji oraz        Recicl@-G który łączył muzykę z gorącej wyspy z muzyką europejską.

W 2009 roku przyjechał do Polski. Od tego czasu brał udział w wielu projektach latynoskich i nie tylko . Grał w zespole Megitza , Banda Virtual. Aktualnie jest członkiem zespołów Son de Cuba, Melao, Rei Ceballo y Calle Sol , Noel y Su sabor de Cuba oraz występuje w projekcie Conoce Mi Cuba. W 2012 roku założył nową grupę Recicl@-G en Cuero, która jest kontynuacją jego pracy muzycznej , którą rozpoczął z przyjaciółmi na Kubie.

Eddy Aguero Ferrer pochodzi z  Camagüey na Kubie. Od dzieciństwa zakochany w muzyce, już w wieku 7 lat rozpoczął naukę w EVA (zawodowej szkole muzycznej). Wkrótce potem stawiał pierwsze kroki na scenie w dziecięcym zespole "Chicos de Cuba". To właśnie tam zyskuje pierwsze szlify w muzycznym świecie. W wieku 15 lat rozpoczął naukę w EIA, szkole instruktorów sztuki, którą ukończył z tytułem studiów wyższych instruktora sztuki o specjalizacji muzycznej. Przez kilka lat uczył w szkole muzyki. Zawodową karierę muzyczną rozpoczyna w zespołach grających tradycyjną muzykę kubańską, między innymi "Pedro Pablo y su banda", "Klantino", "Enrique Alvárez y su charanga latina". Gra w Santiago de Cuba, w wielu miastach stanu Camagüey, w Hawanie, przez ostatni czas na scenie "Casa de la Música"

Aktualnie mieszka w Warszawie i uczestniczy w projektach "Recicl@-g en Cuero " pod dyrekcją Yoilána Pereza oraz "Conoce mi Cuba" pod dyrekcją Reia Ceballo.

Z radością i niedosytem eksploruje nowe możliwości artystyczne wierząc, że to dopiero początek jego kariery, a to wszystko przez fakt, że muzyka jest największą miłością jego życia.

Projekt „Entre Son y Bolero” powstał na zakończenie Tygodnia Kultury Kubańskiej organizowanego we Wrocławiu w dn. 7-13.04.2014. Na koncercie usłyszymy m.in. takie utwory jak:  Arullo de palma, Oye mi son, Silencio, Perla Marina, Quizás, Chan chan, Bésame mucho                    i wiele innych

Bilety

Przedsprzedaż:
65 zł – I miejsca
45 zł – II miejsca

W dniu koncertu:
80 zł - I miejsca
60 zł - II miejsca

Przedsprzedaż biletów kończy się 11.04.2014 r. o godz. 14

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.