EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Amsterdam Klezmer Band, KlezmaFour

Ethno Jazz Festival: Amsterdam Klezmer Band, KlezmaFour

sob., 6 grudnia 2014, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Amsterdam Klezmer Band - ''The Pogues muzyki klezmerskiej'' po raz pierwszy w Polsce!

Absolutna muzyczna rewelacja, zespół AMSTERDAM KLEZMER BAND wystąpi po raz pierwszy w Polsce 6 grudnia w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze na zaproszenie Ethno Jazz Festivalu!

Dla miłośników szalonej zabawy przy muzyce klezmerskiej – pozycja obowiązkowa, tym bardziej że obok AKB zagra nasz czołowy klezmerski towar eksportowy, uwielbiany przez publiczność zespół KLEZMAFOUR!

Amsterdam Klezmer Band w ciągu 17 lat swego istnienia wyrósł z ulicznych buskerów na prawdziwą gwiazdę międzynarodowych festiwali. Siedmioosobowy zespół łączy w swej muzyce tradycję klezmerską z elementami tanecznej muzyki cygańskiej i bałkańskiej, uzupełniając całość nowymi brzmieniami funk, jazz, ska i hiphop

Amsterdam Klezmer Band zabiera nas w niezwykłą podróż po nieistniejącym świecie Europy Wschodniej, mieszając w niezwykły sposób tradycyjną muzykę Yiddish z wpływami bałkańskimi, tureckimi, rumuńskimi, cygańskimi i rosyjskimi. Rezygnują z czystej formy muzyki klezmerskiej, na rzecz szaleńczej mikstury porywającej do tańca, owej specyficznej multikulturowej atmosfery ulic i knajp dawnej Europy. 

Nieprzypadkowo formacja nazywana jest ''The Pogues muzyki klezmerskiej'', bowiem w ich muzyce czuć szaleństwo, radość i dekadencję, ową knajpianą atmosferę miast i miasteczek pogranicza kultur. Nie przypadkiem ich żywiołem są koncerty - na żywo są istnym wulkanem energii, każdy z siedmiu muzyków gra na kilku instrumentach, tworząc niezwykle wielobarwny spektakl. 

Amsterdam Klezmer Band występuje w składzie:

Jasper de Beer: double bass, guitar banjo, backing vocals
Job Chajes: alto saxophone, vocals
Alec Kopyt: vocals, percussion
Gijs Levelt: trumpet
Joop  van der Linden: trombone, percussion
Janfie van Strien: clarinet, backing vocals
Theo van Tol: accordion

KlezmaFour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tego regionu czerpie swe inspiracje. Podchodzi do niej jednak w sposób zupełnie nowatorski, z punk rockową wręcz energią i bałkańskim szaleństwem.

Zespół jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego Internationaal Joods Muziek Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box.

Starannie wykształceni muzycy nie boją się eksperymentów, stąd w utworach można usłyszeć tak egzotyczne instrumenty jak darabuka, futujara czy skrecze w wykonaniu Dubbista z zespołu Vavamuffin. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja) atmosfera podczas koncertów Klezmafour wielokrotnie przypomina bardziej tą znaną z koncertów muzyki rockowej czy hip-hopowej, równocześnie doskonale sprawdzając się w filharmoniach. Nie ma znaczenia czy to Stambuł, Nowy Jork czy Białowieża, nieważne w jakim wieku jest publiczność prędzej czy później każdy daje się porwać żywiołowi bijącemu ze sceny...

Zespół KlezmaFour występuje w składzie:

Andrzej Czapliński – skrzypce
Wojciech Czapliński – klarnet
Rafał Grząka – akordeon
Gabriel Tomczuk – kontrabas
Tomasz "Harry" Waldowski – perkusja

Źródło: organizator wydarzenia

Ceny biletów

Miejsca siedzące:
60 zł - I pula
70 zł - II pula (w dniu koncertu)

Miejsca stojące:
45 zł - I pula
50 zł - II pula (w dniu koncertu) 

Bilety
Sprzedaż zakończona.