EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Erik Truffaz Quartet

Ethno Jazz Festival: Erik Truffaz Quartet

niedz., 18 października 2015, 20:30

sprzedaż zakończona

Komunikat organizatora

Informujemy, że nastąpiła zmiana godziny rozpoczęcia koncertu. Koncert rozpocznie się pół godz. później tj. o godz. 20:30
Opis

Koncert Erik Truffaz Quartet będzie częścią prestiżowego Ethno Jazz Festivalu, odbywającego się od 9 lat we Wrocławiu.

Eric Truffaz urodził się w 1960 roku w Szwajcarii. Naukę gry rozpoczął, gdy miał zaledwie 6 lat, a od 8. roku życia zaczął publiczne występy. Gra na trąbce, ale studiował również grę na fortepianie. Od początku artystycznej działalności wykazywał rozległe zainteresowania muzyczne. Obejmowały one swym zasięgiem różnorodne klimaty – od muzyki tanecznej, aż po połączenie funky i jazzu. Ta różnorodność staje się znakiem firmowym Truffaza. Z czasem do początkowych muzycznych fascynacji doszły nowe i teraz muzyka kierowanej przez niego grupy stanowi ciekawą kombinację jazzu, rocka, rapu i drum'n'bassu, a nawet popu. Artyści odważnie, ale udanie eksperymentują i bawią się konwencją.

W muzyce Erik Truffaz Quartet można wyróżnić trzy charakterystyczne elementy – kolektyw, dźwięk i dynamikę grupy. W tym zgranym kolektywie muzycy mają jednak przestrzeń do swobodnej improwizacji. Zespół odważnie sięga po różne środki wyrazu. Zapraszając do współpracy tak „nie jazzowych” artystów jak raperzy (Nya i Pierre Audeta), dodaje swoim utworom wielkomiejskiego kolorytu. Zabieg ten „oswaja” jazz w środowiskach, w których do tej pory muzyka ta była mało obecna. Wydany w roku 2010 album „The Dawn” przynosi słuchaczom kolejne zaskoczenia – muzycy w niespiesznym rytmie, przeciągając dźwięki zdają się kontemplować ciszę. Do tego między kompozycjami własnymi umieścili cover Boba Dylana (gościnnie Sophie Hunger), a w innym miejscu słychać banjo. Muzycy znowu pokazali, że są gotowi na nowe przygody i wyzwania a Eric Truffaz jawi się tu jako muzyczna osobowość od nowa wytyczająca granice i tworząca standardy.

Dyskografia zespołu obejmuje 17 płyt. Utrwalona na nich muzyka pokazuje, jak zmieniały się muzyczne zainteresowania grupy. Największy rozgłos przyniósł Eric Truffaz Quartet  album „Out of a Dream”, wydany w 1997 roku. Było to wydarzenie muzyczne tak wysokiej rangi, że album zdecydowała się wydać legendarna wytwórnia płytowa Blue Note. Była to pierwsza w historii płyta francuskiego zespołu, wydana przez to wydawnictwo. Sam album powstał dzięki inspiracji Habiba Anchoura. Wspólna praca zaowocowała właśnie „Out of a Dream” i od tego albumu zaczął się triumfalny pochód Eric Truffaz4tet przez sceny i estrady koncertowe świata.

Erik Truffaz Quartet wystąpi w składzie:

Erik Truffaz : trumpet
Marcello Giuliani : bass
Arthur Hnatek : drums
Benoît Corboz : keyboards

Bilety
Sprzedaż zakończona.