EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Etran Finatawa (Niger)

Ethno Jazz Festival: Etran Finatawa (Niger)

niedz., 15 czerwca 2014, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Etran Finatawa – mistrzowie „pustynnego bluesa” z Nigru zagrają w Starym Klasztorze!


Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na pierwszy w Polsce koncert, pochodzącego z Nigru, zespołu Etran Finatawa, uważanego za głównego reprezentanta saharyjskiej muzyki zwanej „ pustynnym bluesem”, znanej na całym świecie dzięki zespołowi Tinariwen z Mali, który gościł na naszym festiwalu w roku 2012.

Koncert odbędzie się w klimatycznych gotyckich wnętrzach nowo otwartego klubu muzycznego Stary Klasztor mieszczącego się obok Rynku przy ul. Purkyniego 1.

Tauregowie z Etran Finatawa przyjeżdżają do Wrocławia z nowym albumem "The Sahara Sessions" nagranym w całości na pustyni w Mali.

Etran Finatawa już na stałe zapisali się w naszej świadomości, jako twórcy muzyki tuareskiej. Jeszcze przed oficjalną premierą najnowszej płyty, Etran Finatawa zostali docenieni za niepowtarzalne brzmienie saharyjskiego bluesa, które niewątpliwie wyróżnia się w natłoku nagrań innych tuareskich zespołów, tak popularnych w ostatnich czasach.

Siłą Etran Finatawa jest nie tylko brzmienie, określane jako "tuareski blues", ale przede wszystkim teksty. Etran Finatawa mówią o skomplikowanej sytuacji politycznej w Mali, przyglądają się skomplikowanym zależnościom kulturowym mieszkańców Nigru, przybliżają słuchaczom specyficzny styl życia Nomadów i w końcu - bez żadnych skrupułów wydają opinie na temat sytuacji ekonomicznej swoich rodzinnych ziem.

"The Sahara Sessions", które ukazało się w maju nakładem World Music Network, to także porządna lekcja muzyki etnicznej. Album został nagrany na pustyni w Mali, otwiera go "Matinfa", w którym usłyszymy charakterystyczne tuareskie instrumenty perkusyjne - tendé, calabash i azakalabó. Utwór, którego tytuł znaczy mniej więcej "Po co to wszystko?" otwarcie i odważnie komentuje sytuację polityczną regionu Sahel. Specyficzny klimat muzyki nagrywanej w namiotach na pustyni, uderza zwłaszcza w politycznych "protest songach", jak "An Mataf Germanawen" (Zróbmy to razem) i "Issuad" (Zjednoczenie).

W nagraniach wzięli udział także muzycy spoza zespołu, którzy spontanicznie dołączyli się do improwizowanych sesji muzycznych podczas odwiedzin u swoich kolegów-muzyków. 

"The Sahara Sessions" to zatem zapis mowy ludu, przekazu Tuaregów z głębi Sahary, przez muzykę aż do Europy.

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety:
50 zł – miejsca siedzące
30 zł –miejsca stojące

Bilety
Sprzedaż zakończona.