EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Iva Bittova

Ethno Jazz Festival: Iva Bittova

pon., 10 listopada 2014, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Iva Bittova – ikona czeskiej awangardy wystąpi we Wrocławiu!

Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na koncert światowej sławy artystki  pochodzącej z Czech – Ivy Bittovej.


Iva Bittova wystąpi 10 listopada  w nastrojowej i tajemniczej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze przy ul.Purkyniego 1, gdzie coraz częściej mają miejsce koncerty wielkich gwiazd world music. Koncert odbędzie się z okazji 25 rocznicy Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej, który miał miejsce w listopadzie 1989 roku we Wrocławiu i, w opinii Vaclava Havla, był uwerturą do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. 

Iva Bittova jest wybitną czeską wokalistką, skrzypaczką i kompozytorką, łączącą w niekonwencjonalny sposób dorobek współczesnej muzyki rockowej i awangardowej z melodyką i estetyką słowiańskiego i cygańskiego folku. Studiowała w Muzycznym Konserwatorium w Brnie. Unikatowy sposób śpiewu oraz technika gry na skrzypcach przyniosły jej międzynarodową sławę. 

Muzyka Bittovej stanowi połączenie rocka oraz muzyki ludowej Europy Wschodniej. W swojej grze na skrzypcach wykorzystuje różne techniki, m.in. uderzanie strun różnymi przedmiotami czy traktowanie skrzypiec jak banjo. Jej głos zmienia się od tradycyjnego śpiewu do krzyku, świergotu i jęków. W swoje występy angażuje całe ciało, wykorzystując zdolności aktorskie, zamienia je za każdym razem w odmienny performance. Współpracowała z czołowymi przedstawicielami awangardy rockowej.

Artystka ma na swoim koncie wiele płyt, stworzonych z udziałem takich tuzów dzisiejszej sceny muzycznej jak Fred Fith, Tom Cora, Bang on a Can, Art Zoid, Marc Ribot czy Bobby McFerrin. Sławę Bittovej przyniosły wspólne nagrania z Pavlem Fajtem z przełomu lat 80. i 90. 

W kolejnych latach Bittova wydała kilka świetnie przyjętych płyt, w tym kilka powstałych w duecie z Vladimirem Vaclavkiem (znakomite dwupłytowe BILE INFERNO) i zespołem Cikori. Jej koncerty to intensywne, pełne pozytywnej energii spektakle - wulkan emocji połączony z muzyczną dyscypliną i wirtuozerią oraz hipnotyzującym śpiewem. W 2007 roku artystka przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Nowym Jorku. 

Bittova jest także znaną aktorką filmową. Zagrała m.in. główną rolę w nominowanym do Oscara filmie Ondřeja Trojana „Želary” (2003), za rolę Eržiki w „Balladzie dla Bandyty” (1978) Vladimira Sisa otrzymała nagrodę na najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na festiwalu w Karlovych Varach, zaś główna rola w „Sekretach” (2007) w reżyserii Allice Nellis przyniosła jej międzynarodowy rozgłos. W 2008 roku BITTOVA nagrała album solowy dla wydawnictwa ECM, dołączając do grona kobiecych ikon tej wytwórni, takich jak Anja Lechner czy Meredith Monk.

Iva Bittova w Polsce koncertuje rzadko. We Wrocławiu wystąpiła w 2009 r. w ramach 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, a jej koncert był jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu.

Źródło: organizator wydarzenia

Ceny biletów:

Miejsca siedzące
50 zł – I miejsca
35 zł – II miejsc

Miejsca stojące
20 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Bilety
Sprzedaż zakończona.