EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Kapela ze Wsi Warszawa

Ethno Jazz Festival: Kapela ze Wsi Warszawa

czw., 18 grudnia 2014, 19:30

sprzedaż zakończona
Opis

Ethno Jazz Festival zaprasza na koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, jednej z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich grup muzycznych.

Koncert odbędzie się 18 grudnia w nastrojowej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego 1

Kapela istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy - brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ'ami.

Debiutancki album, "Hop Sa Sa" został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem.

W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", za który otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.

W 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji - "Wykorzenienie". Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii. W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna".

W 2006 KzWW otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy. 

W 2008 roku nagrany zostaje 4. studyjny album - "Infinity". Na początku tego roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 - "Wymixowanie". 

W 2010 album „Infinity” zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa trzeciego w historii zespołu "Fryderyka" za najlepszy album Folk/World Music. 

W  2012 ukazuje się 6. album Kapeli ze Wsi Warszawa - "NORD". Wydawnictwo zbiera znakomite recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy.

Kapela ze Wsi Warszawa inauguruje rok 2013 pierwszą trasą koncertową w Australii. W rocznym zestawieniu World Music Charts Europe 2012 „NORD” KzWW zajmuje 15. miejsce pośród 1009 nominowanych albumów, wyróżniony zostaje także przez Polskie Radio tytułem „Folkowego Fonogramu Roku”, a zespół otrzymuje nominację do prestiżowych nagród „Songlines Music Awards 2012” w kategorii „Best Group”.

Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Blisko 40 krajów, 5 kontynentów. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Sydney, Moskwę, Paryż, Lizbonę, Stambuł, Algier po Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Toronto i Vancouver. Teatry, kluby, wielkie (Glastonbury, Roskillde, WOMAD, Sziget, Rudolstadt) festiwale. Niewielkie grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 1997-2014.

Członkowie zespołu aktywnie współtworzą scenę world music w Polsce. Obecni i byli muzycy Kapeli uczestniczyli i udzielają się w takich zespołach i projektach jak: R.U.T.A., Village Kollektiv, Incarnations, Stilo, Zespół Polski, Żywiołak, Roberto DELIRA&Kompany, Etnofonie Kurpiowskie, Trebunie-Tutki.

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.