EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Kayhan Kalhor (Iran) i Erdal Erzincan (Turcja)

Ethno Jazz Festival: Kayhan Kalhor (Iran) & Erdal Erzincan (Turcja)

niedz., 18 maja 2014, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

KAYHAN KALHOR (Iran) & ERDAL ERZINCAN (Turcja) – światowej sławy mistrzowie klasycznej muzyki Orientu.

Ethno Jazz Festival zaprasza na niezwykły koncert muzyki Orientu w wykonaniu dwóch wirtuozów klasycznych instrumentów – perskiego kamancze i tureckiego sazu, znanego też jako bağlama. Koncert odbędzie się w przepięknej i tajemniczej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze i będzie inauguracją nowego cyklu „Muzyka Świata w Starym Klasztorze” w ramach Ethno Jazz Festivalu.

Kayhan Kalhor i Erdal Erzincan  to dwóch mistrzów klasycznej muzyki Wschodu czerpiących z bogactwa Wschodniej Anatolii – kraju zamieszkałego przez Kurdów.

Pochodzący z Iranu Kayhan Kalhor jest jednym z najbardziej uznanych na świecie wirtuozów kamancze - klasycznej perskiej fideli kolanowej, multiinstrumentalistą, kompozytorem i nauczycielem. Urodził się w 1963 w rodzinie kurdyjskiej osiadłej w Teheranie. Naukę muzyki rozpoczął w wieku siedmiu lat i kontynuował ją pod okiem wybitnych mistrzów. Odbył szereg ekspedycji terenowych poznając muzykę ludową poszczególnych prowincji Iranu, a w akademiach w Ottawie i Rzymie studiował zachodnią muzykę klasyczną. Ma w dorobku realizację kilkudziesięciu projektów i albumów we współpracy z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Mohammad Reza Shajarian, Swapan Chaudhuri, Maya Beiser, Shujaat Khan, Kronos Quartet, New York Philharmonic Orchestra. Trzykrotnie był nominowany do nagród Grammy. Od kilkunastu lat mieszka w USA.

Natomiast pochodzący z Turcji Erdal Erzincan to śpiewak, kompozytor i nauczyciel. Mistrz gry na bağlamy (saz), tradycyjnej bliskowschodniej lutni długoszyjkowej. Urodził się w 1971 r. w Erzumrum we Wschodniej Anatolii. Naukę klasycznej muzyki kurdyjskiej i tureckiej rozpoczął w rodzinnym mieście, a następnie kontynuował w Istambule. Rozwinął alternatywną wobec tradycyjnego sposobu szarpania strun technikę tappingu polegającą na wydobywaniu dźwięku przez ich naciskanie. Ma w dorobku kilkanaście znakomicie przyjętych płyt nagranych we współpracy z Orkiestrą Filharmonii Kolońskiej, Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną i z wybitnymi muzykami z własnego kraju takimi jak: Arif Sağ, Erol Parlak i Yılmaz Çelik.

Wspólne koncerty obu artystów to zaskakujące spektakle wielominutowych improwizacji będących fascynującym dialogiem dwóch wirtuozów.

Bilety

Miejsca siedzące:
60 zł – I strefa
45 zł – II strefa

Miejsca pozostałe:
30 zł – miejsca stojące

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.