EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Kroke

Ethno Jazz Festival: Kroke

śr., 15 kwietnia 2015, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

KROKE promuje nową płytę na Ethno Jazz Festivalu!

Ethno Jazz Festival zaprasza na koncert promujący, dziesiątą już, płytę zespołu KROKE pt."TEN". Koncert odbędzie się 15 kwietnia w nastrojowej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, gdzie coraz częściej występują światowej sławy wykonawcy.

Kroke... Zachwycił się nimi Steven Spielberg, gdy kręcił w Krakowie „Listę Schindlera”, nawet zagrał z triem na klarnecie, a także zaprosił na koncerty do Jerozolimy. Urzekli także Petera Gabriela – byli gośćmi Womad Festival, jednego z największych na świecie, organizowanego przez prywatną wytwórnię tego muzyka; wiele lat później, gdy współtwórca legendarnego zespołu Genes s był zaproszony na Life Festival Oświęcim, właśnie trio wskazał jako współuczestnika koncertu; w finale grali już wspólnie.

Wielokrotnie występowaliteż z innym brytyjskim muzykiem, słynnym skrzypkiem Nigelem Kennedym – efektem tej współpracy jest wydana przez EMI płyta „East Meets East”

Już te sukcesy pokazują skalę artystycznych dokonań krakowskiego tria, które przez lata bardziej zażywało sławy w Niemczech, gdzie wydawało kolejne płyty, w Hiszpanii czy krajach Skandynawii,  niż nad Wisłą. Płyta „Ten”, faktycznie dziesiąta, ma szanse to zmienić. Kroke. Tomasz Kukurba (altówka, wokal, instrumenty perkusyjne), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas) znają się jeszcze ze studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Od czasu, gdy stworzyli zespół minęły 22 lata. Zaczynali od muzy i klezmerskiej, stąd nazwali sie Kroke, co w języku jidysz znaczy Kraków. Szybko jednak weszli na inne muzyczne szlaki. Od lat to, co proponuje Kroke, nie jest ani muzyka klezmerską, ani world music, ani jazzem. To muzyka scalająca harmonie klezmerskie, brzmienia Bałkanów, dźwięki orientu i autorskie improwizacje. To muzyka ujawniająca osobowości i temperamenty trzech muzyków. Mają talent tworzenia niebanalnych melodii, wzbogacanych finezyjnymi improwizacjami i wirtuozersko granych. Pewnie dlatego jeden z tych pięknych, urzekających tematów - „The Secrets of The Life Tree” wykorzystał David Lynch w filmie „Inland Empire”. Muzycy tria są też obecni na płycie Petera Gabriela „Long Walk Home", będącej ścieżką dźwiękową do filmu „Polowanie na króliki". Uznanie dla ich oryginalnej muzyki nadeszło szybko; zawierająca kompozycje członków zespołu płyta „The Sounds of The Vanishing World” otrzymała w r. 2000 Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej. Znający Kroke, którzy wezmą do ręki album „TEN”, odnajdą na nim wszystko to, co w muzyce tria najwspanialsze. Melomanów, którzy z wywołującą bogactwo emocji tria, zetkną się po raz pierwszy, jego muzyka urzeknie od początkowych taktów „Bright Clouds”. Krążek „TEN” jest zarazem w dorobku Kroke najbardziej różnorodny, jakby muzycy chcieli zawrzeć na nim wszystko  co przez lata było ich atutem. Ale nie jest to, bynajmniej, wynik świadomych zabiegów, lecz emocji, a, mówiąc górnolotnie, stanu ducha tych muzyków.

Także - Dariusza Greli, który nagrywając kolejne płyty Kroke stał się ich współtwórcą.

Na najnowszej płycie jedną z kompozycji podpisuje też współpracująca zespołem Anna Maria Jopek, wprowadzając zarazem, to novum w repertuarze Kroke, tekst. Ale i ten utwór wpisuje się w rozpoznawalną stylistykę Kroke, łączącą piękne melodie z improwizacją, rzewność z energetycznym pulsem. Taki jest TEN świat Kroke.

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.