EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: MSZA KREOLSKA

Ethno Jazz Festival: MSZA KREOLSKA

pt., 18 października 2013, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Msza Kreolska Ariela Ramireza charytatywnie w ramach akcji „Głosy dla Hospicjum”


Ethno Jazz Festival zaprasza na niezwykły koncert – misterium „Misa Criolla”, autorstwa jednego z najważniejszych argentyńskich kompozytorów Ariela Ramiereza. 

W 50 lat po swojej premierze Msza Kreolska zabrzmi we Wrocławiu w katedrze Marii Magdaleny, a udział w niej wezmą: wnuk kompozytora - Ariel Ramirez grający na bandoneonie, dobrze znany wrocławskiej publiczności Jose Torres i jego rodak z Kuby - Juan Carlos Hechavarria, peruwiański gitarzysta Grecco Calderon oraz inni polscy muzycy. Całość dopełni Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka.

Koncert odbędzie się 18 października w ramach międzynarodowej akcji „Głosy dla Hospicjum”, a cały uzyskany dochód z biletów oraz od sponsorów zostanie przeznaczony na pomoc dla wrocławskich hospicjów. 

Urodzony w Santa Fé w Argentynie, Ariel Ramirez stał się wykonawcą i kompozytorem znanym i adorowanym w całym świecie zarówno jako genialny kompozytor i pianista jak i ambasador kultury swojego kontynentu. Pozostając wiernym tradycjom i wartościom świata latynoamerykańskiego, potrafił nadać swojej twórczości wymiar uniwersalny. Zafascynowany muzyką ludową własnego kraju łącząc jej charakterystyczną rytmikę i melodykę z wiedzą o kompozycji, tworzy w 1963 r. swoje najbardziej znane dzieło Misa Criolla. Jej prawykonanie w 1964 r. rozpoczyna triumfalny pochód przez większość znaczących sal koncertowych świata. Stworzona głównie jako dzieło o charakterze religijnym, Msza Kreolska zawiera oryginalne kompozycje autora, powstałe w oparciu o formy i rytmy regionalne, zaczerpnięte z tradycji folkloru muzycznego Argentyny i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Msza Kreolska składa się zawsze z 5-ciu części śpiewanych wg tekstu w języku hiszpańskim, zatwierdzonego przez Komisję Liturgiczną dla Ameryki Łacińskiej w 1963 roku.

To niezwykłe dzieło, dzięki swym wyjątkowym walorom artystycznym wzbudzające zachwyty krytyki i publiczności całego świata, ukazuje najwyższe wartości humanistyczne, jak również mistrzowską zdolność połączenia misterium religijnego z popularyzacją form muzyki ludowej, wyrażających najwznioślejsze uczucia. 

W wykonaniu Mszy Kreolskiej  biorą udział: solista - śpiewak, pianista, chór mieszany i zespół tradycyjnych instrumentów latynoamerykańskich m.in. charango, quena, sicus, bombo, bongos, ze względu na wymieszanie elementów tradycji zarówno hiszpańskich, jak i indiańskich tak charakterystyczny dla dzisiejszego obrazu Ameryki Łacińskiej. 

Wyjątkowość wrocławskiego koncertu wynika nie tylko z utworu, który będzie wykonywany, ale także idei, której towarzyszy. Misa Criolla jest bowiem wrocławską edycją „Głosów dla hospicjum”. (Voices for Hospices). Przesłaniem tej międzynarodowej akcji jest solidarność z umierającymi  chorymi i ich bliskimi. 

Zysk z wrocławskiego koncertu w całości zostanie przekazany na potrzeby chorych, podopiecznych wrocławskich hospicjów: Domowego i Stacjonarnego, ponieważ  osoby organizujące koncert pracują społecznie.  

Hospicjum Domowe ma pod opieką rocznie ponad 1000 chorych, którzy ten trudny okres chcą spędzić we własnym domu. Hospicjum zapewnia opiekę lekarza, pielęgniarki, w razie potrzeby psychologa, rehabilitanta, pracownika socjalnego i wolontariuszy.  Pieniądze potrzebne są na zakup wypożyczanego  bezpłatnie chorym sprzętu ( koncentratory tlenu, materace p-odleżynowe itp.) a też na bezpośrednie wsparcie w zakupie leków, materiałów opatrunkowych, odżywek, czasem żywności i opału, opłacenie czynszu itp. 

 Hospicjum Stacjonarne prowadzone przez OO. Bonifratrów jest jedyną taką placówką w naszym mieście. Według norm europejskich we Wrocławiu potrzeba 35 łóżek hospicyjnych,  w naszym Hospicjum jest ich 22. NFZ pokrywa koszty Hospicjum w 2013 r. na poziomie 17 łóżek w związku z tym resztę finansów musimy zdobyć sami. Rocznie na utrzymanie hospicjum brakuje ok. 300 tys. zł. Aby je uzyskać, Fundacja Hospicyjna organizuje różne koncerty, imprezy, akcje. 

Bilety:
60 zł – I miejsca
45zł – II miejsca
30 zł – wejściówki stojące

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na pomoc dla wrocławskich hospicjów

Bilety
Sprzedaż zakończona.