EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata: Alash Ensemble (Tuwa)

Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata: Alash Ensemble (Tuwa)

śr., 10 kwietnia 2019, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Alash Ensemble - gwiazda śpiewu gardłowego z Tuwy zagra we Wrocławiu!

Miłośników tradycyjnego gardłowego śpiewu czeka kolejne spotkanie z gwiazdą z Republiki Tuwy. 10 kwietnia w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, na zaproszenie Ethno Jazz Festivalu wystąpi Alash Ensemble!

Alash oczarowali cały świat swoim niezwykłym gardłowym śpiewem (xöömei), który aż od starożytności rozwinął się wśród koczowniczych pasterzy Tuwy i jest pielęgnowany po dziś dzień. Trio skupia w sobie całą tradycję przekazywaną od przodków, dodając do niej swoje doświadczenie wyniesione z uczelni artystycznej w Kyzył oraz mocne akcenty muzyki z Zachodu.

Był rok 1999, kiedy w czasie ich studiów w Kyzył powstał pierwszy wspólny projekt o nazwie Changy-XAYA. Cztery lata później trzej muzycy: Bady-Dorzhu Ondar (grający na igil), Ayan-ool Sam (grający na doshpuluur) i Ayan Shirizhik (grający na kengirge) postanowili powołać nowy zespół – Alash (nazwa pochodzi od rzeki Alash, która biegnie przez północno-zachodnie regiony Tuwy). W tamtym okresie muzycy zaczęli interesować się muzyką z USA (m.in. Sun Ra, Jimiego Hendrixa). Obok tradycyjnych instrumentów z Tuwy, wprowadzili do swojej muzyki gitarę, a z czasem nawet rosyjski instrument Bayan (akordeon). Zespół zaczął eksperymentować z nowymi harmoniami i samą konstrukcją utworów, do współpracy zapraszając Béla Flecka i Victora Wootena.

W 2006 r. Alash wydali  swój pierwszy album "Alash Live at the Enchanted Garden" , rok później "Alash", 2011 to płyta "Buura " , a ostatni album nagrany w 2015 nosi tytuł "Achai"

Gościnnie muzycy Alash wystąpili na płycie projektu Béla Fleck and the Flecktones (2008), która została uhonorowana nagrodą Grammy .

Alash Ensemble tworzą:

Bady  - Dorzhu Ondar: vocals, igil, guitar
Ayan-ool Sam : vocals, doshpuluur, igil, guitar
Ayan Shirizhik : vocals, kengirge, shyngy rash, shoor, murgu, xomus.
Sean Quirk: interpreter and manager


Ceny biletów:

Miejsca siedzące:

50 zł - przedsprzedaż
60 zł - w dniu konceertu

Miejsca stojące:

35 zł - przedsprzedaż
40 zł - w dniu konceertu

Bilety
Sprzedaż zakończona.