EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Nigel Kennedy i Kroke

Ethno Jazz Festival: Nigel Kennedy & Kroke

sob., 26 lipca 2014, 20:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Nigel Kennedy & Kroke zagrają we Wrocławiu!

Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na kolejny koncert wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy,  tym razem w towarzystwie polskiej gwiazdy world music – zespołu Kroke.


Wrocławskim melomanom radzimy pospieszyć się z decyzją o zakupie biletów, gdyż każdy koncert Nigela w naszym mieście gwarantuje prawdziwe oblężenie sali koncertowej.

...To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce.... - Nigel Kennedy 

Pierwszy raz spotkali się w 2000 r. , kiedy to Nigel Kennedy,  za namową swojej żony Agnieszki, przybył na klubowy koncert Kroke w Anglii w Kornwalii. Nigel tak to wspomina:

„Ich występ na żywo był niezwykły, tak czysty, jak nagranie z płyty. Podeszliśmy do nich, przywitaliśmy się i tak zaczęła się nasza przyjaźń. Potem ja przyjechałem do Krakowa…”

Wcześniej, kiedy jeden z jego przyjaciół zaprezentował mu muzykę Kroke, Nigel zareagował: “Wow ! Nigdy nie słyszałem czegoś takiego, muzyka prosto z serca i szczera. Musimy razem zagrać…”

Pierwszy koncert zagrali w lecie na Kazimierzu, w klubie, który już niestety nie istnieje. Wtedy to była głównie improwizacja. Grali  dużo i często, i głównie utwory z repertuaru Kroke .

W 2003 r. nagrali dla EMI Classic jedyny, jak dotąd, wspólny album „East meets East” z gościnnym udziałem Nataszy Atlas i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

Płyta zawiera 14 utworów zaaranżowanych przez Nigela Kennedy i Kroke w tym m.in. Lullaby for Kamila ,Time, Kukush z repertuaru Kroke po utwory tradycyjne jak : Ajde Jano, Ederlezi, Kazimierz do Tribute to Maria Tanase jako hołd wielkiej rumuńskiej śpiewaczce Marii Tanase .

Ich wspólne koncerty to wędrówka po różnych muzycznych tradycjach Europy Wschodniej, czyli tam gdzie "East meets East";  gdzie melodie bałkańskie splatają się z cygańskimi i żydowskimi. Kroke nadało swoim penetracjom tych muzycznych przestrzeni niezwykły koloryt, a muzykę tę Nigel Kennedy oszlifował do perfekcji mistrzostwem swych skrzypiec. Jego i grupy Kroke wirtuozeria wsparta scenicznym temperamentem samego Kennedy'ego czynią te koncerty wprost niepowtarzalnym spektaklem muzycznym.

Najważniejsze koncerty Nigel Kennedy & Kroke: Kraków - Filharmonia, Sopot - Amfiteatr, Festiwal Warszawa Singera, Łódź- Festiwal Kultury Żydowskiej, Praga -Festiwal 7 Bram, Dublin - Royal Concert Hall, Festiwal WOMAD w Anglii,  Berlin, Paryż,  no i, oczywiście,  Wrocław – Ethno Jazz Festival.

Skład zespołu:

Nigel Kennedy - skrzypce
Jerzy Bawół - akordeon
Tomasz Kukurba  - altówka , wokalizy
Tomasz Lato  - kontrabas
Sławomir Berny  - perkusja 

Źródło: organizator wydarzenia

Ceny biletów:
200 zł – I miejsca
150 zł – II miejsca
100 zł – III miejsca

Bilety
Sprzedaż zakończona.