EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Ondrej Smeykal

Ethno Jazz Festival: Ondrej Smeykal

śr., 23 kwietnia 2014, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Ondřej Smeykal & Elektro Didgeridoo – nowy projekt wirtuoza australijskiego instrumentu.

Ondřej Smeykal,  pochodzący z Czech wirtuoz gry na didgeridoo,  wystąpi z nowy projektem Elektro Didgeridoo 23 kwietnia w klubie muzycznym Stary Klasztor.

Ondřej Smeykal - jednoosobowa orkiestra didgeridoo,  to chyba najlepszy sposób by opisać niezwykłość muzyki  tego fenomenalnego artysty. Oryginalny styl gry to rezultat całkowitego poświęcenia się temu instrumentowi. Od ponad dwóch dekad i z coraz większą intensywnością Ondřej stale rozwija i definiuje na nowo swoje własne unikalne podejście do didgeridoo. Fakt, że stosuje głównie niezwykle długie Dido - nawet do 4 metrów długości, pozwala mu uzyskać wyjątkowo głębokie tony i grać znacznie szerszy zakres dźwięków i podtekstów niż na standardowych didgeridoo. Każda kompozycja, czy piosenka - jak on ją określa, jest bardzo odmienna w stylu, począwszy od break-beatu i organic didgeridoo techno, aż po trance, ambient i wszystko pomiędzy.

Nowy projekt jest efektem 10 lat doświadczeń z elektrycznym brzmieniem didgeridoo zdobytych we współpracy z wieloma artystami reprezentującymi różne gatunki.

"W końcu udało mi się stworzyć mocny program elektro didgeridoo, gdzie didgeridoo nie jest dodatkiem, ale główną siłą napędową. Nie jestem przeciwnikiem wpływu elektroniki, przeciwnie wyrosłem słuchając synth i od zawsze pociągało mnie elektro didgeridoo. To dokładny odpowiednik mojej akustycznej działalności. " – mówi Smeykal

Ten nowy projekt nie odsłania prawdziwej natury didgeridoo. Didgeridoo inicjuje efekty elektroniczne podobnie jak klawisz midi. Nie ma jednak żadnych warstw pętli lub zaprogramowanych sampli.

"Nie chciałem tworzyć sztucznych warstw dźwięków. Nadal podstawowym wiodącym elementem twórczym jest cyrkulacyjny oddech grającego muzyka, jego głos i oddech, dynamika i relacja z publicznością ."

Mimo, że dźwięk jest znacznym stopniu elektroniczny to pierwotna zwierzęca energia nie zniknęła tylko formalnie zmieniła swoje granice. Ten program to nie labirynt efektów, ale otwiera nowe możliwości dla electro didgeridoo jako oryginalnego gatunku muzyki instrumentalnej .

Projekt dopełnia Pavel Planka na perkusji i bębnach, doświadczony perkusista. Ma swój bardzo dynamiczny styl z elementami od ambient, atmospheric, poprzez wpływy latino aż do energetycznego rocka i dance.

Fale dźwięków dopełniają tworzone na żywo wizualizacje VJ Ondřeja Ševčíka. Współpraca tych artystów wyzwala spontaniczną energię.

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety:
25 zł - miejsce stojące

Bilety
Sprzedaż zakończona.