EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: QURAISHI - Afghani Rabab

Ethno Jazz Festival: QURAISHI - "Afghani Rabab"

niedz., 28 lutego 2016, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

QURAISHI – tradycyjna muzyka Afganistanu na Ethno Jazz Festival!

QURAISHI, światowej sławy artysta pochodzący z Afganistanu wystąpi we Wrocławiu na zaproszenie Ethno Jazz Festival!Jedyny koncert w Polsce odbędzie się 28 lutego w klubie muzycznym Stary Klasztor przy ul. Purkyniego 1. Dla miłośników kultury Orientu – pozycja obowiązkowa!

Quraishi  jest wirtuozem tradycyjnego instrumentu strunowego rabaab, niezwykle istotnego dla muzyki Afganistanu. Dźwięk wydawany przez ten instrument często wydaje się podobny do ludzkiego głosu. Quraishi urodził się i wychował w Kabulu w rodzinie z bogatymi muzycznymi tradycjami. 

W roku 1982, wraz z nasileniem walk pomiędzy mudżahedinami, a okupującymi Afganistan wojskami radzieckimi,  przedstał się do Iranu, a później dołączył do afgańskiej diaspory na Manhattanie. Tworzy rzadkie, a zarazem istotne powiązanie między bogatą tradycją klasycznej afgańskiej muzyki dworskiej, złotymi latami afgańskiego radia, różnorodnej kultury imigrantów Nowego Jorku,  z przyszłością tożsamości muzycznej Afganistanu. Quraishi występował na całym świecie, od Lincoln Center, The Metropolitan Museum, The Kennedy Center, do Nowojorskiego Asia Society, Symphony Space, a także sali balowej Hammerstein.

Technicznie Quraishi posiada mistrzowskie poczucie rytmu i znakomity słuch muzyczny, ale to jego poetyckie serce porusza słuchaczy Pure & True Rubab. Jego wrażliwe interpretacje repertuaru klasycznego (("Herati," "Valley," "Badakshi," "Qalin," "Jani-ba-Lab," and "Ashoqi")) są w parze ze świeżym i młodzieńczym wyrażaniem swoich oryginalnych kompozycji ("Meg" i "Hope"). Quraishi występuje w duecie ze znakomitym  perkusjonistą Chatramem Sahni, który często występował w afgańskim radio w latach 70. i jest ulubionym akompaniatorem najbardziej znanych śpiewaków pochodzących z Afganistanu.

Chatram jest wirtuozem tradycyjnego instrumentu perkusyjnego  dhol, wywodzącego się z wschodniego Pendżabu, a popularnego na całym subkontynencie indyjskim. To zdumiewające, jak tylko dwóch muzyków zaangażowanych w muzyczną konwersację może skoncentrować tyle dźwięków i uczuć oraz tak wiele wariacji muzycznych z takich prostych instrumentów. 

Mesmerizing... On the album, the rubab virtuoso evokes his home country via a repertoire of Afghan classical ragas and folk songs, in addition to his own compositions." - Wall Street Journal

"A precious listen into Afghan music and the masterful Mr. Quraishi makes the listen well worthwhile, because there's just no way not to listen and find the true heart of the Afghan people" - World Music Central

"A hypnotic pulse flavored with spiky, briskly fingerpicked improvisation"  - New York Music Daily

Bilety
Sprzedaż zakończona.