EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Sedda

Ethno Jazz Festival: Sedda

śr., 3 września 2014, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

SEDAA – fascynujące połączenie tradycyjnej muzyki Mongolii i Orientu ponownie w Starym Klasztorze!

Po entuzjastycznie przyjętym kwietniowym koncercie,  Ethno Jazz Festival zaprasza na kolejny koncert zespołu Sedda tworzonego przez muzyków z Mongolii i Iranu.

Koncert odbędzie się 4 września w znanym już miłośnikom dobrej muzyki, klubie Stary Klasztor,  mieszczącym się przy ul. Purkyniego 1

To niepowtarzalna okazja dla miłośników mongolskiego gardłowego śpiewu, słynnego na całym świecie dzięki grupie Huun Huur Tu, do posłuchania mistrzów gatunku w koncercie wzbogaconym o unikalne orientalne brzmienia.

Sedaa w języku perskim znaczny głos. Projekt łączy tradycyjną muzykę Mongolii i Orientu. Efekt jest wyjątkowy i fascynujący. Grupę tworzą wspaniali muzycy: Nasaa Nasanjargan, Naraa Nuranbataar ( śpiew i instrumenty smyczkowe ), Ganzoring  Davaakhuu  - wirtuoz mongolskich cymbałów strunowych oraz  irański multiinstrumentalista Omid Bahadori. 

Ich twórczość ukazuje słuchaczom egzotyczny świat znajdujący się gdzieś pomiędzy szeroko pojętym Orientem a mongolskim stepem. Podstawę ich kompozycji stanowią akustyczne brzmienia różnorodnych instrumentów ludowych oraz tradycyjne sposoby śpiewu kultywowane przez setki lat przez społeczność mongolskich nomadów polegające na wydobywaniu kilku tonów za jednym razem. 

Niskie gardłowe brzmienie (kargyraa) oraz zadziwiający harmoniczny śpiew alikwotowy (khoomei) z towarzyszeniem pełnych melancholii dźwięków fideli morin khuur i posiadających 120 strun cymbałów,  mieszają się z pulsującym orientalnymi rytmami tworząc  niepowtarzalny mistyczny  klimat.  

Sam śpiew gardłowy znany jest  głównie dzięki artystom z Republiki Tuvy leżącej na granicy Rosji z Mongolią – to tam rozwinął się jako wyjątkowa sztuka. W przypadku muzyków z Sedaa mamy do czynienia z prawdziwymi mistrzami tego gatunku.  Fanom pochodzących z Tuvy zespołów takich jak Huun Huur Tu (tradycyjne podejście do sztuki  czy Yat – Kha (tradycja z rockowym brzmieniem) warto zwrócić uwagę, że Sedaa  wykonuje muzykę sytuującą się pomiędzy tymi dwoma grupami. W połączeniu z orientalnymi rytmami otrzymujemy muzykę ostrą, melancholijną , kolorową i widowiskową.  

https://www.youtube.com/watch?v=mKu1DFSBcus

Źródło: organizator wydarzenia

Ceny biletów:

35 zł – miejsca siedzące
25 zł –miejsca stojące

Bilety
Sprzedaż zakończona.