EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Tomasz Stańko New York Quartet

Ethno Jazz Festival: Tomasz Stańko New York Quartet

pon., 11 maja 2015, 20:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

TOMASZ STANKO NEW YORK QUARTET powraca do Wrocławia!

Tomasz Stańko wraz z amerykańskimi muzykami  Davidem Virellesem , Thomasem Morganem  oraz Geraldem Cleaverem stworzył świetny kwartet  pod nazwą Tomasz Stańko New York Quartet. Na koncercie oprócz nowych kompozycji usłyszymy utwory z albumu "Wisława", który powstał z inspiracji poezją Wisławy Szymborskiej i dla uczczenia jej pamięci.

Jak mówi Stańko: „Kontakt z poezją Wisławy Szymborskiej poruszył mnie do głębi i niezwykle zainspirował. Spotkanie z Poetką na estradzie oraz możliwość improwizowania do wierszy czytanych przez Nią, dał mi jeszcze większy impuls twórczy. Powstała muzyka, którą z najgłębszym uznaniem chciałbym zadedykować pamięci Wisławy Szymborskiej”.

To kolejne spotkanie Tomasza Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., także w Operze Krakowskiej odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich Noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów, które znajdziemy na płycie: Tutaj – Here, Assassins” (Zamachowcy), Mikrokosmos i Metafizyka.  Z kolei Faces i A Shaggy Vandal nawiązują do wiersza Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach. Natomiast przejmujący balladowy utwór tytułowy, który pojawia się dwukrotnie: na początku i na końcu albumu, mógłby równie dobrze znaleźć się na debiutanckim albumie Stańki dla ECM i mocno wpisuje się w najbardziej charakterystyczny nurt jego twórczości.

TOMASZ STANKO NEW YORK QUARTET wystąpi w składzie:

Tomasz Stanko - trumpet
David Virelles - piano
Ben Street - bass
Gerald Cleaver – drums

Źródło: organizator wydarzenia

 

 

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.