EnglishEnglish
 
Ethno Jazz Festival: Yasmin Levy

Ethno Jazz Festival: Yasmin Levy

niedz., 26 kwietnia 2015, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

YASMIN LEVY– największa gwiazda world music z Izraela powraca do Wrocławia!


Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na koncert uwielbianej na całym świecie izraelskiej wokalistki YASMIN LEVY!

Koncert odbędzie się 26 kwietnia w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego w kompleksie Hali Stulecia.

Urodzona w Jerozolinie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino, język hiszpańskich Żydów, dawno już nieużywany. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian.

Dlatego właśnie, że opiera się na muzyce swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość. Yasmin Levy urodziła się w Bakaa, starej, urokliwej dzielnicy Jerozolimy. Muzyką interesowała się od dzieciństwa. W wieku 6 lat zaczęła uczyć się gry na pianinie. Kiedy skończyła 20 lat postanowiła, że swoje życie chce związać ze śpiewaniem. Zaczęła od małych, lokalnych koncertów. Dopiero w 200 roku udało jej się wystąpić na Muzycznych targach EXPO – WOMEX i to rozpoczęło jej międzynarodową karierę. Pierwsza płyta Yasmin „Romance 

 Yasmin” inspirowana była twórczością jej ojca – Ytzhaka Levy. W swojej twórczości skupiał się on na uwiecznianiu przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii i kultury sefardyjskich Żydów. Kolejny album, „La Juderia”, to również tradycyjne Ladino, ale po pobycie w Hiszpanii Yasmin zaczęła eksperymentować z Flamenco. Na tym albumie bardzo wyraźnie słycha jego wpływy. Kolejna płyta to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Płyta nagrywana była w Londynie, w Livingsto Studios.

Wyprodukowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izraela,  Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór, „Mano Suave”, to tradycyjna pieśń Beduinów, Którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas, jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie.

Yasmin Levy do tej pory wydała 5 płyt: „Romance & Yasmin” (w 2004 roku), „La Juderia” (w 2005 r.), „Mano Suave” (w 2007 r.)  i „Sentir” (w 2009 r.). Ostatnia płyta pt. „Libertad” ukazała się w 2012 roku.

Podczas wrocławskiego koncertu usłyszymy również utwory z najnowszego projektu artystki pt. "Tango ".

Bilety
Sprzedaż zakończona.