EnglishEnglish
 
FOLIBA - X urodziny

FOLIBA - X urodziny

pt., 16 października 2015, 19:30

sprzedaż zakończona
Opis

X urodziny zespołu FOLIBA w Starym Klasztorze!

16 października w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowy jubileuszowy koncert! Celebrować będziemy X urodziny zespołu Foliba i V urodziny prężnie rozwijającej się agencji artystyczno-koncertowej Foliba Management ! Na specjalne zaproszenie zespołu Foliba, tego wieczoru wystąpi absolutny mistrz DJEMBE z Wybrzeża Kości Słoniowej - THOMAS GUEI ! Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Artysta poprowadzi również warsztaty gry na Djembe, które odbędą się 17 października również w Starym Klasztorze.

Tego dnia odbędzie się również długo wyczekiwana premiera płyty zespołu Foliba!

Podczas urodzinowego wieczoru wystąpią również najlepsi wokaliści wrocławskiego reggae. Razem z WROCLOVE ALL STARS & RIDDIM BAND zaśpiewają: CALU / GRIZZLEE / NADIA / WLAZI / MARTYNA BARANOWSKA / ROGAL SALUT! / CHEEBA / JAHGA / ZGAS. Urodziny uświetnią pokazy tancerek z grupy FRESH ATTITUDE.

* THOMAS GUEI (WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ) *

Thomas Guei, mistrz perkusji afrykańskiej, choreograf i aktor, absolwent szkoły tańca i wymiany kulturalnej w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej). Urodził się w 1978 roku w Abobo, w rodzinie muzyków i tancerzy tradycyjnych. Thomas Guei zaczął grać w wieku czterech lat akompaniując swojemu ojcu, który sam był tradycyjnym tancerzem. Dobrze zapoznał się z rytmami tradycyjnymi, swojej grupy etnicznej Gueré, jednocześnie poznawał muzykę z innych regionów Wybrzeża Kości Słoniowej i Afryki Zachodniej. Nauczył się grać na wielu instrumentach perkusyjnych, takich jak: Le gloé (bęben szczelinowy) , Djembe, Le Tamanois , Dounouba, Balafon, Bolon, Attoungblan, etc. 

Jednak jego ulubione instrumenty to Djembe i Le Tamanois (styl grania na djembe z podwieszonymi małymi trzema lub czterema bębnkami djembe, pochodzący z jego rodzinnej wsi Man). Oprócz zgłębienia tradycji muzyki Afrykańskiej, zaznajomił się z obecnymi stylami muzycznymi panującymi na światowych estradach. Regularnie koncertuje, i prowadzi liczne warsztaty muzyczne na całym świecie. Stał się solistą, grupy George'a MOMBOYE i Serge Merlin Nyakam. Uczestniczył w nagraniu płyty Tiken Jah Fakoly, dyrektor muzyczny grupy SOUNAN. Mocno wierzy w rolę nauczania perkusji w szkołach, na uniwersytetach i centrach sztuki i działań kulturalnych na całym świecie. Propaguje ideę łączenia wielu form sztuki, pochodzących z różnych regionów świata. Na specjalne zaproszenie zespołu Foliba, jesienią po raz pierwszy odwiedzi nasz kraj.

video :

https://www.youtube.com/watch?v=x4mc6MIoTVk
https://www.youtube.com/watch?v=pvIzv4EHnc0
https://www.youtube.com/watch?v=XGS7JFmtXzk

*FOLIBA*

Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. 

Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in. : djembe (dżembe), dundun'y, balafon, korę, shekere. Te, z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem. Zespół koncertuje już 10 lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso, Senegalu, Gwinei i Gambi. Podróż trwa!.

Uwaga! Foliba podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15'C!

Zespół Foliba powstał w 2005 roku z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki Zachodniej, które są ściśle połączone z niezwykle energicznym i żywiołowym tańcem. W jego skład wchodzi pięć osób, pasjonatów kultury Afryki Zachodniej oraz muzyki perkusyjnej. Członkowie zespołu podróżują do krajów takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia by uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach oraz tańca, u źródeł od najlepszych muzyków i tancerzy. Jednocześnie prowadzą liczne warsztaty bębniarskie i taneczne w Polsce i za granicą . Zespół regularnie koncertuje, ma za sobą ponad 300 występów w Polsce i za granicą. Wystąpił na wielu scenach z muzykami i tancerzami światowej sławy, takich jak: Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele (Senegal), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea) , Andy Camara (Gwinea), Ablaye Badji (Senegal)

Oficjalna strona zespołu :
http://www.foliba.pl/

Oficjalny profil na facebooku :
http://www.facebook.com/folibamusic

* ABLAYE BADJI (SENEGAL)*

Multiinstrumentalista grający między innymi na korze, djembe, dundun, sabarach, kongas, sewourouba, tama, bougarabou i posiadacz pięknego głosu, umiejętności muzyczne doskonalił od dzieciństwa.

Urodzony w regionie Cassamance dorastał otoczony przez muzykę swoich przodków. Od dziecka próbował grać na różnych instrumentach. Jego ulubionym był bęben sabar. Mówi się, że jeśli wiesz, gdzie w rytmach granych na sabarze jest raz, będziesz w stanie grać na wszystkim. Do pokochania kory przekonywał go dziadek, który od zawsze widział w Ablaye'u muzyka. Podpatrując swoich wujków, krok po kroku rozwijał skrzydła i udoskonalał technikę gry. Jego styl cały czas ewoluuje. Ablaye, świadomy konieczności ciągłego rozwoju, nigdy nie spoczywa na laurach. W 2012 roku przeprowadził się do Polski, gdzie wraz z utworzonym przez siebie zespołem The Badji Band, nagrał swój pierwszy album, noszący tytuł Sabaro, czyli Przebaczenie. Krążek, w całości utrzymany w nurcie muzyki World, jest nowatorską opowieścią o kulturze Afryki Zachodniej i porusza wiele problemów współczesnego świata.

Video : https://www.youtube.com/watch?v=TokVtY8EFaw

Bilety
Sprzedaż zakończona.