EnglishEnglish
 
Guitar Day

Guitar Day

pt., 8 lutego 2013, 18:00

Impart
Sala Kameralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

GUITAR DAY

Targi gitarowe i koncerty

 

Guitar Day to spotkanie z muzyką gitarową w kompleksowym wydaniu, organizowane przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. 

Wszystko, co związane z gitarą, a więc płyty, wydawnictwa muzyczne, instrumenty i przede wszystkim muzyka grana na żywo, znajdzie się w programie imprezy. Organizatorzy chcą w ten sposób przedstawić ogromne możliwości gitary i różnorodność muzyki gitarowej, a tym samym rozbudzić w Dolnoślązakach pasję i miłość do tego instrumentu.  

Guitar Day rozpocznie się o godzinie 17:00 wraz z otwarciem Targów Gitarowych w galerii Impartu. Na specjalnie przygotowanych stoiskach zaprezentują się sklepy, wydawnictwa, szkoły muzyczne oraz organizatorzy różnych imprez gitarowych, odbywających się w Polsce. Stoiska wystawiennicze będzie można odwiedzać do godziny 20:00.

W międzyczasie w sali kameralnej Impartu rozpocznie się gitarowy wieczór koncertowy, który o godzinie 18:00 zainaugurują krótkie recitale uzdolnionych, młodych gitarzystów z dolnośląskich szkół muzycznych, laureatów konkursów gitarowych. 

O godzinie 19:00 młodzież odda scenę profesjonalistom – znanym gitarzystom związanym z Wrocławiem, którzy zaprezentują różne style muzyki gitarowej. 

Jako pierwszy wystąpi duet Krzysztofa Pełecha i Roberta Horny, który wykona inspirującą mieszankę utworów klasycznych, jazzowych i latynoskich. 

W repertuarze flamenco zaprezentują się Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing, gitarzyści doskonale znani wrocławskiej publiczności, choć prawdopodobnie kojarzeni bardziej z muzyką klasyczną. Towarzyszyć im będzie Urszula Żebrowska-Kacprzak, znakomita tancerka flamenco, choreograf i instruktorka tańca. 

Wieczór zakończy bluesowy występ Leszka Cichońskiego, lidera największej orkiestry gitarowej świata, która co roku na wrocławskim rynku, przy dźwiękach muzyki Jimiego Hendrixa, podejmuje się bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. 

Guitar Day to doskonały pretekst do spotkania fanów muzyki gitarowej, zarówno tych jedynie słuchających, jak i praktyków – profesjonalnych gitarzystów i amatorów. To ponadto możliwość uzyskania wiedzy na temat możliwości rozpoczęcia nauki gry na tym instrumencie. Organizatorzy zakładają, że wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny Wrocławia, pretendującego do miana polskiej stolicy gitary.  

Program Guitar Day:

Galeria ImpArt

17:00 – 20:00 Targi Gitarowe: prezentacje sklepów, akcesoriów gitarowych, szkół muzycznych państwowych i prywatnych, wydawnictw płytowych i nutowych, festiwali, konkursów i innych imprez tematycznych.

Wstęp na Targi Gitarowe bezpłatny

Sala Kameralna - koncerty:

18:00 – 18:45 koncert młodych laureatów konkursów gitarowych (Antoni Tomaszewski, Filip Optołowicz, Karolina Drozd, Jakub Lisowski, Kacper Mroczek)

19:00 – 19:45 Pełech & Horna Duo (jazz / classic / latin)

20:00 – 20:45 Bartnik & Helwing & Żebrowska (flamenco)

21:00 – 21:45 Leszek Cichoński (blues) 

ARTYŚCI GUITAR DAY:


KRZYSZTOF PEŁECH

Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Współpracował z czołowymi orkiestrami w Polsce, Czechach, Niemczech, Brazylii, Turcji i Słowacji. Występował także dwukrotnie w Filharmonii Berlińskiej z "Berlińską Orkiestrą Festiwalową". Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Turcji, Tunezji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapurze i Emiratach Arabskich.

Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami (Jorge Morel, Jorge Cardoso, Tommy Emmanuel, Joscho Stephan).

Krzysztof Pełech brał udział  w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych (m.in. Hiszpania, Francja, USA) spośród których, był laureatem szesnastu. W ankiecie "Gitarowy Top" ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny "Gitara i Bas" Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Dotychczas nagrał 16 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Gitara+ we Wrocławiu, a także inicjatorem i szefem artystycznym "Letniego Festiwalu Gitary" w Krzyżowej www.summerguitar.art.pl Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego www.gitara.wroclaw.pl 

W latach 1995-2000 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od października 2005 Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

ROBERT HORNA 

Robert Horna to wirtuoz gitary klasycznej, ceniony i uznany solista i kameralista. Jest zaliczany do czołówki polskich gitarzystów klasycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego oraz Konserwatorium Muzycznego w Enschede w Holandii. 

Podróże koncertowe wiodły go przez niemal całą Europę oraz Amerykę Południową. Prowadzi klasy mistrzowskie i zasiada w jury festiwali i konkursów gitarowych o międzynarodowym zasięgu. 

Muzyk koncertuje jako solista, kameralista oraz wykonuje koncerty z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory muzyki dawnej, dzieła klasyków oraz kompozycje współczesne, a muzyczne zainteresowania sięgają rożnych stylów. 

Szczególnie cenione, zarówno przez melomanów jak i fachową krytykę, są jego transkrypcje i wykonania utworów Astora Piazzolli. Program "Mazurtango", wykonywany w duecie z akordeonistą Piotrem Rangno, znakomicie łączy odległe geograficznie, ale podobne pod względem ładunku emocjonalnego, utwory Astora Piazzolli i Fryderyka Chopina. Z zespołem "Fuera Quartett" wykonuje tzw. World Music, połączenie jazzu z muzyką popularną i etniczną. 

Elementy jazzu i muzyki improwizowanej coraz częściej znajdują miejsce w programach koncertów artysty. W przygotowaniu jest Koncert na gitarę i trio jazzowe Claude'a Bollinga. W programie znajdą się również standardy jazzowe. Warto wspomnieć, iż obecnie Robert Horna studiuje Jazz i Muzykę Estradową w klasie znakomitego muzyka jazzowego Artura Lesickiego. Improwizowaną muzykę przedstawia również duet gitar klasycznych Krzysztof Pełech - Robert Horna. W programie standardy jazzowe, muzyka hiszpańska i latynoamerykańska. Wykonywany program jest w większości zaaranżowany przez Roberta Horna.

Ma na swoim koncie trzy solowe płyty: Milonga del Angel (CD Accord 2000), Las Cuatro Estaciones Portenas (CD Accord 2005) oraz Suity barokowe (2009).


KAMIL BARTNIK
 

Urodził się w Sanoku w 1977 roku. Ukończył z wyróżnieniem PSM  II st. w Sanoku w klasie mgr Iwony Bodziak (1996) oraz, również z wyróżnieniem, Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego (2001). W 1999 roku uzupełniał studia u prof. Luisa Ignatiusa Galla w Conservatorium Hogeschool w Enschede (Holandia). Kamil Bartnik doskonalił swe umiejętności na Letnich Kursach w Szczawnie Zdroju oraz na lekcjach u takich mistrzów jak Leo Brouwer, Joaquin Clerch, Jose Maria Gallardo del Rey, Pavel Steidl, Tadashi Sasaki. 

Kamil Bartnik to laureat wielu konkursów krajowych i zagranicznych, gość wielu festiwali gitarowych. Koncertuje solo i w zespołach kameralnych. Jako solista i członek Wrocławskiego Kwartetu Gitarowego współpracował z wybitnymi orkiestrami (Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Orkiestra Kameralna Uniwersytetu w Kijowie, Wratislavia, Camerata Nova, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Świętokrzyska) i dyrygentami (Jan Stanienda, Zygmunt Rychert, Jacek Rogala, Michał Nesterowicz). 

W swoim dorobku posiada 3 płyty CD (nagranie live ze Śląskiej Jesieni Gitarowej Tychy 98’, solowa płyta z utworami holenderskiej kompozytorki Annette Kruisbrink – Enjoy the Difference /2001/ oraz nagranie live z Koncertu Roku w Katowicach, gdzie reprezentował Akademię Muzyczną we Wrocławiu wykonując utwór na kopii gitary z XIX-wieku /2001/). Jego nazwisko figuruje w prestiżowej encyklopedii „Who Is Who In Poland”.

Prowadzi działalność pedagogiczną, uczy w PSM I st. w Oławie. W 2001 roku wykładał na Międzynarodowych Kursach Total Guitar Workshop w Bystrzycy Kłodzkiej, w 2004 prowadził lekcje mistrzowskie na Festiwalu Gitarowym w Puławach, a w 2005 był członkiem jury na Przesłuchaniach Regionalnych Klas Gitary w Bystrzycy Kłodzkiej (organizator - Centrum Edukacji Artystycznej) oraz na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Chodzieży.

W swojej działalności wykorzystuje pokrewne gitarze instrumenty strunowe. Nie boi się różnych artystycznych wyzwań takich jak: pedagogika, kompozycja, aranżacja, aktorstwo, fotografika.


BARTŁOMIEJ HELWING

Bartłomiej Helwing urodził się w 1971r. w Żarach. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 14lat. Swoją miłość do gitary zawdzięcza Jarosławowi Felkelowi – dzięki nauce pod jego kierunkiem odkrył piękno tego instrumentu. 

Naukę kontynuował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie poszerzał swój warsztat u prof. Piotra Zaleskiego. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych m.in.: w Koszalinie, Gdańsku, Fiuggi we Włoszech. Stale rozwija umiejętności uczestnicząc w kursach gitarowych oraz w lekcjach mistrzowskich. Zafascynowany brzmieniem instrumentów lutniowych poszerzał swoją wiedzę na kursie interpretacji muzyki dawnej w Wilanowie. Występuje jako solista i kameralista. Jest członkiem Wrocławskiego Kwartetu Gitarowego. W latach 1998 – 2002 r. współpracował z Wrocławskim Teatrem Muzycznym, z którym koncertował w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, Współpracuje z Operą Wrocławską, nagrywał z Filharmonią Wrocławską. Obecnie jest pedagogiem klasy gitary w Szkole Muzycznej I st. w We Wrocławiu.


URSZULA ŻEBROWSKA-KACPRZAK 

Tancerka, choreograf, instruktor rekreacji ruchowej i nauczycielka flamenco. Ekonomistka z wykształcenia, iberystka z zamiłowania, rozpoczynała naukę tańca w roku 1996 u prekursorki ruchu flamenco w Polsce Grażyny Adamczyk-Lidtke. W trakcie swojej przygody z flamenco, uczyła się u mistrzów polskich, niemieckich, słowackich i oczywiście hiszpańskich, wyznaje zasadę, że flamenco może tańczyć każdy, gdyż emocje są uniwersalne bez względu na narodowość. Właścicielka największego sklepu z akcesoriami do flamenco Tienda Flamenca oraz wieloletnia współpracownica najbardziej znanych polskich artystów z kręgu flamenco: Sławomira Dolaty, Marka Długosza, Roberta Gawrona, Ireneusza Folusza, obecnie prowadzi warsztaty tańca flamenco w Polsce i za granicą oraz występuje w Duecie Flamenco, dużej formacji tanecznej Casi Flamenco, a także w zespołach, grających muzykę na żywo, m. in. w swoim autorskim projekcie Tres Flamenkos y una Chica. W pracy naukowej poświęca się badaniom nad marketingiem w kontekście różnic kulturowych oraz prowadzi wykłady o kulturze regionów hiszpańskich.

LESZEK CICHOŃSKI

Polski gitarzysta i wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer. Wykładowca warsztatów muzycznych w Bolesławcu, Brodnicy (Camping Muzyczny) i Zakrzewie. Organizator Thanks Jimi Festival we Wrocławiu poświęconego Jimiemu Hendriksowi. Autor kursów do nauki gry na gitarze "Blues – Rock Guitar Workshop" i "Gitarowe ABC". Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Debiutował na profesjonalnej scenie w zespole CDN (wraz z Pawłem Kukizem) podczas imprezy Rock na Wyspie w 1981 roku. W 1982 roku podczas występu na Festiwalu w Jarocinie, grupa została uwieczniona w dokumencie Jarocin '82.

Grał z wieloma zagranicznymi artystami m.in. Kenny Carr, John Jaworowicz, Carlos Johnson, Tony McPhee, Pistol Pete, Stan Skibby, John Tucker.

W roku 1992 założył zespół Blues – Rock Guitar Workshop (w latach późniejszych Guitar Workshop) w skład którego weszli: Włodzimierz Krakus, Jerzy Styczyński i Jerzy Piotrowski. Przez wiele lat działalności z grupą współpracowali m.in. Anika, Qbek, Michał Czwojda, Artur Dutkiewicz, Marek Kapłon, Wojciech Karolak, Jerzy Kwinta, Kuba Majerczyk, Andrzej Pluszcz, Andrzej Ryszka, Robert Szydło, Andrzej Waśniewski. Obecnie trzon Guitar Workshopu tworzą: Tomasz Grabowy, Robert Jarmużek i Łukasz Sobolak.

Od 2003 roku w maju na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod dyrekcją Leszka Cichońskiego wykonuje utwory Hendrixa w ramach "Thanks Jimi Festival". Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa "Hey Joe". W 2009 roku zagrało razem 6346 gitarzystów – trzykrotnie więcej niż wynosi amerykański rekord - co jest oficjalnym Światowym Rekordem Guinnesa zatwierdzony przez komisja WGR w Londynie.

Bilety
Sprzedaż zakończona.