EnglishEnglish
 
William Parker Trio i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

William Parker Trio i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej
Jazztopad 2013

pt., 15 listopada 2013, 19:00

Filharmonia Wrocławska
ul. Piłsudskiego 19
50-044, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

William Parker Trio & Wrocław Philharmonic Orchestra

Charyzmatyczna postać światowego free jazzu, uduchowiony, czerpiący z mądrości sufickiej poeta, a przede wszystkim kontrabasista i multiinstrumentalista. Począwszy od lat 80. aż po dziś dzień William Parker jest jednym z najaktywniejszych muzyków i animatorów w Nowym Jorku, jednym z najważniejszych głosów awangardowej sceny, na której improwizował z takimi, jak: Bill Dixon, Sunny Murray, Billy Higgins, Alan Silva, Rashid Ali, Ed Blackwell, Don Cherry i Cecil Taylor.

Swój talent kompozytorski ujawnił na wielu płaszczyznach, pisząc również opery, oratoria, muzykę teatralną, filmową i baletową. Zafascynowany orientalnymi kulturami i podróżami kolekcjonuje instrumenty z całego świata, dla których czasem podczas koncertów odstawia kontrabas. Jednym z jego ulubionych jest japoński flet shakuhachi. Parker to także autor książek i zbiorów poezji oraz ceniony nauczyciel. Od kilkunastu lat współorganizuje kultowy Vision Festival, na którym gromadzi różne środowiska artystyczne.

Europa jest częstym celem jego podróży, tutaj jego drogi spotkały się z free-jazzową czołówką Starego Kontynentu: Peterem Kowaldem, Peterem Brotzmannem, Hanem Benninkiem, Derkiem Bailey’em i Louisem Sclavisem. Obecnie, razem z perkusistą Hamidem Drake'iem, tworzy tandem uważany za najlepszą sekcję rytmiczną na świecie.

Specjalnie dla Jazztopadu skomponował wyjątkowe dzieło, które wykona ze swoim triem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej.

Źródło: Filharmonia Wrocławska

Bilety
Sprzedaż zakończona.