EnglishEnglish
 
Erik Friedlander

Erik Friedlander
Jazztopad 2014

sob., 15 listopada 2014, 20:00

Filharmonia Wrocławska
ul. Piłsudskiego 19
50-044, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Erik Friedlander (ur. 1960) – nowojorski wiolonczelista, kompozytor, specjalista od muzyki teatralnej i filmowej, a  przede wszystkim nieprzebranej wyobraźni improwizator. Jako sześciolatek  zaczął grać na gitarze i wkrótce również na wiolonczeli. Po studiach na Colombia University poświęcił się zgłębianiu techniki na instrumencie, koncertował z orkiestrami broadwayowskimi i uczestniczył w nagraniach, m.in. z Laurie’m Andersonem i Courtney’em Love.

Jego muzyka zakorzeniona jest w amerykańskiej tradycji muzycznej, sięgającej sceny Downtown i Broadway’u,. Regularnie prowadzi muzyczny dialog ze performerami i wszechstronnymi artystami, wśród których znaleźli się m.in. małżeństwo niezrównanych improwizatorów pianistki Sylvie Courvoisier i skrzypka Marka Feldmana. Jego współpraca z awangardzistą Johnem Zornem zaowocowała wieloma płytami wydanymi przez wytwórnię Tzadik, jak choćby solową, wpisującą się w cykl Masady – Volac: Book of Angels Volume 8 (Tzadik, 2007), oraz nagraniami zespołów Bar Kokhba i Masada String Trio, obydwu inspirowanych tradycją żydowską. Jako lider zadebiutował płytą The Watchman (Tzadik, 1996), a z braćmi Bartłomiejem i Marcinem Oleś nagrał Chamber Quintet (Fenommedia, 2005).

Friedlander działa także na styku sztuk multimedialnych. Jednym z autorskich projektów jest Block Ice & Propane inspirowany jego dziecięcymi podróżami po Ameryce, których ilustracją są zdjęcia zrobione przez jego ojca Lee Friedlandera oraz z filmowe ujęcia drogi autorstwa Billa Morrisona.

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.