EnglishEnglish
 
Mulatu Astatke

Mulatu Astatke
Jazztopad 2014

niedz., 16 listopada 2014, 20:00

Filharmonia Wrocławska
ul. Piłsudskiego 19
50-044, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Mulatu Astatke (ur. 1943) – multiinstrumentalista, aranżer, ojciec chrzestny Ethio-jazzu. Jego artystyczna droga jest niezwykłą historią Etiopczyka, który po studiach muzycznych w Londynie jako pierwszy afrykański student dostał się do prestiżowego Berklee College of Music w Stanach Zjednoczonych studiując wibrafon i perkusję w zakresie improwizacji jazzowej. Zainteresowany muzyką latynoską nagrał pierwsze albumy już w latach 60. Na początku kolejnej dekady Astatke rozpoczął największą przygodę swojego życia z powodzeniem zaszczepiając jazz i rytmy latynoskie na grunt tradycji etiopskiej, co zaowocowało muzyczną rewolucją po jego powrocie. Jako aranżer podkreśla jak wielki wpływ wywarły na niego osiągnięcia najwybitniejszych postaci z tej dziedziny, przede wszystkim Gila Evansa i Duke’a Ellingtona. Ostatni z nich zaprosił go do zespołu podczas trasy koncertowej po Etiopii.

Po względnym okresie ciszy w jego działalności w latach 90., ponownie zaskarbił melomanów wydając cykl Éthiopiques, szczególnie ostatnim z nich Vol. 4: Ethio Jazz & Musique Instrumentale (1998, Buda Musique). W 2005 roku nagrał siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha, podbijając tym samym serca miłośników kina. Od jego muzyki nie stronią także sławy hip-hopu, tacy jak Nas, Damian Marley, Kanye West, Cut Chemist i Knaan, którzy z powodzeniem samplują jego kompozycje.

Mulatu Astatke tworzy muzykę naznaczoną tanecznością i afrykańskim groovem, która jest nośnikiem niezwykle pozytywnej energii, ogniwem łączącym kontynenty i pokolenia. Długo wyczekiwany album Sketches of Ethiopia (Jazz Village, 2013) to dzieło multikulturowego zespołu-orkiestry Steps Ahead Band, pobłyskujące brzmieniem rdzennego etiopskiego instrumentarium, duchem nagrania Sketches of Spain Milesa Davisa, jak również African Suite Ellingtona.

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.