EnglishEnglish
 
Nate Wooley, Megan Schubert i Festival Cello Ensemble

Nate Wooley, Megan Schubert i Festival Cello Ensemble
Jazztopad 2014

czw., 13 listopada 2014, 19:00

Filharmonia Wrocławska
ul. Piłsudskiego 19
50-044, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Nate Wooley (ur. 1974) – nowojorski trębacz i kompozytor pochodzący z Clatskanie w stanie Oregon. W wieku 13 lat zaczął profesjonalnie występować ze swoim ojcem grającym na saksofonie, a tamtejsze środowisko kulturowe wywarło znaczący wpływ na estetyce jego gry. Od momentu przeniesienia się do Nowego Jorku w 2001 roku stał się jednym z najbardziej poszukiwanych trębaczy na kształtującej się nowej scenie muzycznej Brooklynu, obejmującej miksturę gatunków: jazz, noise, muzyka nowa i improwizowana. Występował regularnie z takimi artystami, jak John Zorn, Anthony Braxton, Eliane Radigue, Ken Vandermark, Fred Frith, Evan Parker i Yoshi Wada, zaczął również współpracę z twórcami swojego pokolenia, jak Chris Corsano, C. Spencer Yeh, Peter Evans i Mary Halvorson. 

Do specjalności trębacza należy oryginalna technika improwizacji, która zakrawa o dewastację instrumentu; jest przekraczaniem fizycznych granic, połączeniem doskonałej technicznie gry z elementami wokalizacji, amplifikacji oraz bezkompromisowym użyciem dysonansów i noise’u. Jego solowe występy zyskały pod tym względem miano rewolucyjnych, a sam Dave Douglas – wybitny amerykański trębacz – stwierdził, że mamy do czynienia „nie bez przesady, z jednym z najbardziej interesujących i niezwykłych trębaczy żyjących w dzisiejszych czasach”. W 2013 roku nowojorski magazyn „Downbeat” wyróżnił go mianem „muzyka roku”, a liczne koncerty w Europie, także w Polsce, sytuują go w czołówce najbardziej pożądanych artystów młodego pokolenia.

Nate Wooley Quintet działa od 2008 roku i kontynuuje tradycję free bopu i hard bopu, które są reminiscencją początków przygody Wooley’a z muzyką oraz jego solowych eksperymentów. Debiutancki album kwintetu (Put Your) Hands Together (Cleen Feed, 2008) jest „listem miłosnym” Nate’a Wooley’a do kobiet, które go wychowywały i otoczyły miłością. Nagranie to otrzymało od „New York Jazz Records” tytuł najlepszej płyty 2011 roku. Na najnowszej płycie (Sit in) the Throne of Friendship (Cleen Feed, 2013) w zespole dodatkowo pojawia się tubista Dan Peck.

Megan Schubert  – nowojorska sopranistka i kompozytorka specjalizująca się w muzyce współczesnej i eksperymentalnej. Wielokrotnie występowała w Carnegie Hall wykonując dzieła m.in. Karlheinza Stockhausena w formie performensu, np. śpiewając na rowerze ponad publicznością, wpisując się we różnorodne instalacje artystyczne, czy też w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Regularnie współpracuje z muzykami sceny jazzowej i eksperymentalnej, uczestniczy w premierach dzieł symfonicznych i operowych.

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.