EnglishEnglish
 
Joao de Sousa i Fado Pollaco

Joao de Sousa & Fado Pollaco

niedz., 15 marca 2015, 19:00

Mleczarnia
ul. Pawła Włodkowica 5
50-072, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Echomusic Art Management i Klubokawiarnia Mleczarnia zapraszają na kolejny koncert z cyklu „ Muzyczne Niedziele w MLE”. 15.03.2015 r o godz. 19:00 wystąpi portugalski wokalista, zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach muzycznych, finalista programu X – Factor Joao de Sousa w autorskim projekcie Fado Polaco. Jego wyjątkowa koncepcja artystyczna przedstawia muzykę zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, skompaną w aurze wpływów Ameryki Łacińskiej, Afryki, a nawet Azji.  Na płycie Joao znalazły się zarówno klasyki fado (np. autorstwa Jose Afonso czy Amalii Rodrigues), jak i bardziej przemawiające do współczesnej portugalskiej publiczności piosenki Joao de Sousy. 

João Nuno Faria Teixeira de Sousa urodził się w Porto, na północy Portugalii skąd wyjechał w 2003 roku, najpierw do Barcelony, potem do Londynu aby w końcu osiąść we Wrocławiu.

Swoją pasję muzyczną rozwija nieprzerwanie od 12 roku życia. Jest wokalistą, kompozytorem, tekściarzem i gitarzystą. Jeszcze w Portugalii wygrywał rożne konkursy dla młodych zespołów jako kompozytor, tekściarz i wokalista oraz nagrywał muzykę do krótkometrażowych filmów.

Zespół João de Sousa & Fado Polaco powstał na początku 2011r. Na swoim koncie już ma 2 płyty z projektami "Pensão Listopad" (portugalski i polski folk łącząc się z jazzem) i "João", gdzie Portugalczyk flirtuje z popem zachowując swój charakterystyczny liryzm i ambicję muzyczną.

Głos Portugalczyka znany jest również z innych projektów. Współpracował między innymi z zespołem Mikromusic czy Andrzejem Smolikiem. Występuje jako wokalista w Ariel Ramirez Tango.

Kolejna płyta João de Sousa & Fado Polaco - "Diaspora" pogłębia jak nigdy jeszcze poszukiwanie własnej tożsamości kulturowej. Repertuar na tej płycie był wybrany naturalnie i jak sam artysta mówi: "Kiedy w poszukiwaniu moich korzeni rozpocząłem kompletowanie repertuaru na tę płytę zdałem sobie sprawę, że znałem te melodie od zawsze. Że zawsze były mi bliskie."

Płyta João de Sousa & Fado Polaco jest współczesnym połączeniem dziedzictwa muzycznego, portugalskiego fado, z folklorem oraz polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca wsłuchując się, może odnaleźć w Fado Polaco odwołania nawet do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski, idealnym przykładem jest duet João z polska wokalistką Natalią Grosiak w piosence "Miłość ci wszystko wybaczy". Na płycie można znaleźć pieśni, które w Portugalii są absolutnymi standardami muzyki fado ("Se no olhar", "Memória" i "Livre"), jak i bardziej nowoczesne fado ("Vida tão estranha", O cacilheiro), utwory wielkiego piosenkarza José Afonso (z politycznym, ważnym dla João przesłaniem) i autorskie kompozycje.

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.