EnglishEnglish
 
Jozef Van Wissem - Ex Mortis

Jozef Van Wissem - "Ex Mortis"

niedz., 23 lutego 2020, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Jozef von Wissem, światowej sławy holenderski kompozytor oraz lutnista powraca do Wrocławia!  23 lutego w Starym Klasztorze zagra koncert promujący swoją najnowszą płytę „Ex Mortis".

Holenderski kompozytor minimalizmu oraz lutnista, mieszkający na Brooklynie. W 2013 roku otrzymał nagrodę za najlepszy soundtrack na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za ścieżkę dźwiękową filmu Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją". Van Wissem grał na żywo i nagrywał z Jimem Jarmuschem, Tildą Swinton i Zolą Jesus.

Stale koncertujący instrumentalista uczył się gry na lutni w Nowym Jorku pod okiem Patricka O'Briena. Van Wissem został wytypowany przez londyńskie National Gallery do skomponowania utworu muzycznego poświęconego obrazowi "Ambasadorowie" autorstwa Hansa Holbeina. Odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową gry "The Sims Średniowiecze". Kilkukrotnie gościł w Polsce. 

"Jozef van Wissem jest jednocześnie awangardowym kompozytorem i barokowym lutnistą; nieobce mu pojęcie dychotomii." - The New York Times

Tytuł najnowszego albumu wpisany jest w szyjkę lutni użytej w tym nagraniu i przedstawionej na okładce. 

„EX MORTIS" - znaczenie śmierci - odnosi się do renesansu barokowej lutni, która zniknęła na 200 lat by powrócić do łask podczas niemieckiego ruchu  grup Wandervogel w latach dwudziestych. Van Wissem w pełni wyemancypował lutnię w nieklasycznym otoczeniu i wykorzystał ją w ścieżkach dźwiękowych filmów, grach wideo, tańcu współczesnym itp. Płyta jest inspirowana „Booke of Gostlye Grace" autorstwa niemieckiej zakonnicy Mechthild z Hackeborn i jej sióstr, napisanej w klasztorze Helfta w 1290 roku. Książka opisuje  wizje  i dialog między Mechtild a Bogiem, relację nie tylko głęboko religijną, ale także erotyczną.


Ceny biletów

Miejsca siedzące:

60 zł - przedsprzedaż
70 zł - w dniu koncertu

Miejsca stojące:

40 zł - przedsprzedaż
45 zł - w dniu koncertu

Bilety
Sprzedaż zakończona.