EnglishEnglish
 
Krystyna Stańko - Kropla Słowa

Krystyna Stańko - Kropla Słowa

śr., 2 października 2013, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

KROPLA SŁOWA – Krystyna Stańko

koncert jazzowy

 ALBUM  ROKU  2012 JAZZ  FORUM !

 

Po intensywnym roku koncertowym z ciepło przyjętym projektem „SECRETLY” z muzyką Petera Gabriela w jazzowych opracowaniach, nadszedł czas na nowy projekt. Krystyna Stańko promuje materiał z nowej płyty pt. KROPLA SŁOWA.

Od lat artystka marzy o połączeniu piękna muzyki z pięknem słowa w ojczystym języku. Tym razem usłyszymy utwory, w których obok poezji wspaniałych autorów pojawi się subtelna i zajmująca muzyka wibrafonisty Dominika Bukowskiego, a także kompozycje wokalistki i innych muzyków z nią współpracujących. Ideą płyty jest stworzenie wyjątkowego nastroju i brzmienia opartego na welwetowym, niskim głosie wokalistki, która postawiła na zaprzyjaźnionych muzyków tworzących z nią od lat.

Razem przedstawią oryginalną wizję wierszy stanowiących opowieści o miłości, przemijaniu, tęsknocie za prawdziwymi uczuciami, które tak trudno odnaleźć we współczesnym świecie.

Wśród wierszy wybranych przez artystkę znajdą się utwory Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Doroty Szatters, Tomasza Jastruna, a także własnego autorstwa. Zapowiada się kolejny, ciekawy album, który może trafić do serc zarówno wielbicieli muzyki jazzowej jak i poezji. Po świetnych recenzjach płyty i koncertów „Secretly” możemy spodziewać się następnego, elektryzującego pod względem artystycznym przedsięwzięcia.

Do rąk miłośników inteligentnych tekstów i zmysłowych fraz trafia kolejny album Krystyny Stańko. Bardzo jesienny i tak melancholijny, że należy go słuchać nocną porą, najlepiej w towarzystwie rozedrganego światłem ognia kominka i z lampką czerwonego wina. Wytrawnego, jak wytrawne artystycznie są te interpretacje. 

Od strony kompozytorskiej niniejszy album to popis umiejętności Dominika Bukowskiego, który stworzył siedem z zawartych na płycie utworów, dwa to dzieła liderki, a całość zamyka tytułowa Kropla słowa Paula Rutschki. Imponująco wypada strona literacka, gdzie kanwę muzycznych fraz stanowią wiersze Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej i Tomasza Jastruna. Te poetyckie klasyki wokalistka przeciwstawia tekstom własnym i Doroty Szatters. I przyznam się, że i w tej dziedzinie Krystyna Stańko radzi sobie świetnie.

Przyznam się też, że gdy tylko album trafił w moje ręce, jest najczęściej słuchaną płytą. I to nie tylko z racji jego artystycznego poziomu i klimatu, ale również z tego powodu, że za każdym razem zaskakuje mnie niezwykłą stylistyczną logiką. Pod względem emocji ułożony został bardzo płynnie, co czyni go, liczącą dziesięć rozdziałów, opowieścią pełną kobiecych refleksji. Tak solidnej i pięknej płyty poetyckiej w jazzowym krwioobiegu nie mieliśmy od czasu „Umiera piękno” Agi Zaryan.  – Piotr Iwicki

 Głosami czytelników Jazz Forum płyta zyskała tytuł Albumu Roku 2012

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.