EnglishEnglish
 
Alex Jacobowitz

Alex Jacobowitz
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

niedz., 7 sierpnia 2016, 18:00

sprzedaż zakończona
Opis

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Alex Jacobowitz (USA / Niemcy)

Dźwięki marimby (ksylofonu) łączące kulturę żydowską z nowojorskim stylem muzyki


Alex Jacobowitz o swoim koncercie we Wrocławiu:

"Prezentowanie tradycyjnej muzyki żydowskiej zawsze było dla mnie niezwykłą przyjemnością, jednak nie ceniłem tego w tak dużym stopniu, gdy dorastałem w Nowym Jorku. To dla mnie wielki zaszczyt być częścią pokolenia, które może przywracać w Polsce kulturę żydowską. To jak zamykanie pewnego cyklu i swego rodzaju "uzdrawianie" żydowskiej tradycji muzycznej."


      Alex Jacobowitz urodził się w Nowym Jorku w 1960 r. Mimo że studiując w Eastman School of Music w Nowym Jorku, uczył się gry na różnych instrumentach perkusyjnych, najbardziej oczarowały go dźwięki ksylofonu. Zapytał więc swojego profesora, co zrobić, żeby zostać się światowej klasy ksylofonistą. Ten, śmiejąc się, odpowiedział, że „światowej klasy ksylofoniści” nie istnieją. Na przekór profesorowi, to właśnie nim Alex postanowił zostać. W 1981 roku otrzymał pierwszą nagrodę podczas DCI Individual Keyboard Competition w Montrealu. Po roku występów z Jerusalem Symphony Orchestra porzucił życie muzyka orkiestrowego, by występować jako ksylofonista na całym świecie.
      Niezliczona ilość artykułów, liczne audycje radiowe i telewizyjne w Europie, a także gościnne role w filmach pokazują wyjątkowe zaangażowanie artysty w łączenie i czerpanie z różnych kultur. Alex Jacobowitz pojawił się w filmach takich jak: "Magic Marimbas" (2003, MDR &  3sat), produkcja BBC/WDR "Klezmer in Germany" (2007), "Married to the Marimba" (2011) ad "Hero of the Street" (2012).
      Żyjąc w kibucu w Izraelu w latach 1982-83 na nowo odkrył swoje korzenie, odnajdując się jednocześnie w tradycyjnym judaizmie. Od 1990 życie dzieli pomiędzy Jerozolimę a Berlin. Według Alexa muzyka jest językiem zbliżającym do Stwórcy.
      Każdego lata Alex odwiedza miasta w całej Europie, za każdym razem spotykając się z entuzjazmem tysięcy widzów. Gra na ulicach, łączy muzykę klasyczną z kulturą żydowską i nowojorskim stylem muzyki ulicznej. 
      W roku 2016 został doceniony przez niemiecki rząd za swój wkład w ożywianie kultury żydowskiej po dramatycznym okresie Zagłady. Alex Jacobowitz jest dumnym ojcem dziewięciorga dorosłych dzieci. 


źródło: materiały promocyjne organizatora

Bilety
Sprzedaż zakończona.