EnglishEnglish
 
Mendy Cahan

Mendy Cahan
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

niedz., 14 sierpnia 2016, 21:00

sprzedaż zakończona
Opis

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem - Mendy Cahan (Izrael)

[ KONCERT POPRZEDZONY OSCAROWYM FILMEM
wydarzeniem towarzyszącym o godz. 18:00]

Wędrówka przez pełne emocji słowa w języku jidysz.


"Po setkach lat budowania tożsamości żydowskiej, w końcu udało się nam stworzyć Ojczyznę. Uważam, że jest to nie do przyjęcia, jeśli nie znajdzie się w niej miejsce na język i kulturę jidysz" - Stwierdził Mendy Cahan w roku 1980, gdy wyemigrował z Belgii do Izraela i zaskoczyło go, w jakim stopniu język jidysz jest tam marginalizowany.


Mendy Cahan - aktor, wokalista, jidyszysta. Dorastał w otoczeniu Gminy Żydowskiej w Antwerpii, gdzie poznał język jidysz. Ukończył filozofię i literaturę jidysz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jest założycielem i dyrektorem "YUNG YiDiSH" w Izraelu - organizacji, która od 1990 roku promuje wiedzę o kulturze i języku jidysz. Jest wykonawcą muzyki jidysz, a także aktorem i specjalistą od kultury jidysz w teatrze "The Gesher Theatre" w Tel Avivie.  Pełnił funkcję konsultanta językowego  przy powstawaniu nagrodzonego Oscarem filmu "Syn Szawła".

Mendy Cahan operuje językami: jidysz, hebrajskim oraz angielskim. Uczy języka i kultury jidysz, odgrywa role w musicalach w tym języku, założył także zespół Mendy Cahan & Der Yiddish Express. Na wydanym w roku 2005 albumie "Yiddish Fever" wykonuje klasyczne utwory w języku jidysz oraz własne kompozycje. Szepcze, wzdycha, leniwie wędruje poprzez pełne emocji słowa starych pieśni w języku jidysz.

W roku 1990 zaczął zbierać książki. Początkowo jego biblioteka mieściła się w zniszczonym budynku w strefie przemysłowej Jerozolimy, następnie udało mu się stworzyć drugą bibliotekę w Tel Avivie, utworzył także organizację - "YUNG YiDiSH", uznając za jej główny cel poszerzanie dostępu do kultury jidysz. Dziś uczą języka, wystawiają w nim spektakle, drukują książki. W przyszłości marzy mu się stworzenie tłumaczeń klasycznych pozycji literatury jidysz na języki - angielski, francuski, chiński... Ma w planach także wprowadzenie w Izraelu jidyszowych lekcji gotowania!

źródło: materiały promocyjne organizatora 

Bilety
Sprzedaż zakończona.