EnglishEnglish
 
Lech Janerka i Kim Nowak

Lech Janerka i Kim Nowak

pt., 1 kwietnia 2011, 19:00

klub Alibi
ul. Grunwaldzka 67
Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

 

Jech Janerka oraz zespół Kim Nowak wystąpią 1 kwietnia w klubie Kultowa.

Lech Janerka - to żywa legenda polskiego rocka, jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Każda z jego płyta, jak i każdy koncert to duże artystyczne wydarzenie.

W 1986 Janerka wydał Historię podwodną - płytę sygnowaną już swoim imieniem i nazwiskiem. Płyta ta, o znacznie spokojniejszym (muzycznie i lirycznie) charakterze, oceniona została zarówno przez krytyków jak i słuchaczy bardzo wysoko. Innowacją było zastąpienie gitary wiolonczelą przetwarzaną elektronicznie, na której grała i do dzisiaj gra Bożena Janerka. Niemal wszystkie zawarte na "Historii Podwodnej" utwory znalazły się na krajowych listach przebojów (np. Konstytucje, Niewole, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek).

W następnych latach Janerka wydał kolejne albumy. Nie przyniosły one już tak spektakularnych sukcesów, niemniej ugruntowały jego pozycję na polskim rynku muzycznym, jako twórcy niezależnego, oryginalnego, pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej. Lech Janerka często zmieniał charakter muzyczny swoich utworów (np. album Bruhaha pełen był ostrych gitarowych riffów Wojciecha Seweryna, a Ur ze swoimi poszukiwaniami nowego brzmienia była z kolei daleka od estetyki rocka). Wśród fanów twórczości Janerki można się spotkać z opinią, że warstwa muzyczna kolejnych albumów pozostawia coraz większy niedosyt np."Nie słuchaj co kto mówi", w przeciwieństwie do coraz bardziej poetyckich i głębokich tekstów.

W 2002 ukazuje się płyta "Fiu Fiu" co owocuje Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i autor roku. W tym samym, 2002 roku Janerka nagrał utwór mający stanowić element kampanii na rzecz przyznania Wrocławiowi organizacji wystawy EXPO w 2010. W nagraniu wzięła udział elita polityczna i artystyczna Wrocławia (a także m.in. biskup i komendant policji). Przedsięwzięcie to odbiło się szerokim echem we Wrocławiu, wielu oddanych fanów twórczości Janerki odebrało je jednak jako niezrozumiałe zerwanie z dotychczasową niezależnością. Artysta - zapytany o powody nagrania "Nadziei o Wrocławiu" - odpowiedział, że może nagrywać co mu się żywnie podoba, bo jest już za stary, żeby się przed kimkolwiek krygować.

W 2005 muzyk wydał płytę Plagiaty, nagraną w zmienionym składzie: z gitarzystą Damianem Pielką, który zastąpił zmarłego 5 lutego 2004 Wojciecha Seweryna i Michałem Mioduszewskim na perkusji. Płyta zdominowana gitarą akustyczną zawiera kompozycje, które Janerka grał w czasach młodzieńczych, natomiast teksty zostały napisane współcześnie. Krążek spotkał się z uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków. W tym samym roku Janerka otrzymał za niego nagrodę Superjedynka w kategorii "płyta alternatywna". Piosenki Rower i "Ramydada" dotarły do czołowych miejsc polskich list przebojów, a teledysk do"Rowera " zdobył grand prix na festiwalu polskich wideoklipów Yach Film. Za ten utwór Janerka otrzymał Fryderyka w kategorii "piosenka roku". Oprócz tego został uhonorowany Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i kompozytor roku.

Kim Nowak – czyli nowe wcielenie Fisza i Emade z gitarowym akcentem Michała Sobolewskiego. Kim Nowak to zespół grający rock, formacja powstała w 2008 z inicjatywy wspomnianych braci Waglewskich oraz Michała Sobolewskiego. Zespół zaprezentował się publiczności m.in. podczas cyklu Męskie Granie!


Bilety:


25zł - pierwsze 300 szt.
30zł - przedsprzedaż
35zł - w dniu koncertu

Bilety do nabycia także w punkcie sprzedaży Biletin                                   (Dlastudenta.pl ul. Świdnicka 19, Wrocław)

Bilety
Sprzedaż zakończona.