EnglishEnglish
 
Live Jazz@Łykend: Namysłowski Quintet

Live Jazz@Łykend: Namysłowski Quintet

wt., 4 grudnia 2012, 20:00

Klub Muzyczny Łykend
ul. Podwale 37/38
50-040, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Zbigniew Namysłowski zagra w Łykendzie


Fundacja Jazz nad Odrą  zaprasza 4 grudnia na godzinę 20.00 do klubu Łykend, który coraz częściej zastępuję wrocławskim jazzmanom niezapomnianą legendarną Rurę.

Tym razem gościem będzie jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, mistrz saksofonu,  Zbigniew Namysłowski.  

Urodzony 9.9.1939 w Warszawie. Naukę gry na fortepianie, a później na wiolonczeli pobierał w szkołach muzycznych Krakowa i Warszawy. I właśnie wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym wystartował jako jazzman. Było to w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy i później na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny a puzon (wiolonczela poszła w odstawkę) był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych i już wówczas został nagrodzony –na uznanym  jako protoplasta Jazzu nad Odrą - wrocławskim  I Ogólnopolskim Przeglądzie Studenckich Zespołów Jazzowych.

Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Liczne koncerty na festiwalach i trasach we wszystkich krajach Europy, oraz niemal na całym świecie ( USA,  Kanada, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Izrael, Kuba, Meksyk, Brazylia, Kuwejt, RPA).

Nagrał około 30 płyt autorskich, również wydanych za granicą,  "Lola" – to pierwsza polska płyta wydana poza granicami kraju – w Anglii w 1963 roku.

Płyty takie jak "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky", stały się w Polsce super przebojami jazzowymi, uznane Płytami Wszechczasów w Polskim jazzie. Jest kompozytorem wielu utworów inspirowanych folklorem. "Piątawka", "Siódmawka", "Zabłąkana Owiecka", "1.2.3.4...", "W to Mi Graj", "Bop-Berek", to niektóre z nich

Zbigniew Namysłowski jest jednym z nielicznych muzyków jazzowych, którzy kultywują kulturę i tradycję swego kraju. Jego zainteresowanie polskim folklorem jest znane również poza granicami własnego kraju. Kogokolwiek zapytasz o polski jazz , powie: „tak znam, Zbigniew – to ten co miksuje jazz w folkiem.”                                                                 

Repertuar Kwintetu  Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Mamy więc kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych, takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak. Są też melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. Ale to nie wszystko. Spektrum zainteresowania Zbigniewa Namysłowskiego muzyką etniczną, tym razem, przekroczyło granice własnego kraju. W niektórych kompozycjach słychać wyraźnie wpływy arabskie, czy hiszpańskie. Wszystkie utwory grane przez zespół są oryginalnymi kompozycjami leadera.

W zespole grają znakomici muzycy młodego pokolenia, stanowiący absolutną czołówkę jazzu polskiego.

Zbigniew Namysłowski – leader, saksofony alt, sopran, sopranino                                 
Jacek Namysłowski – puzon, tuba                                                                     
Sławomir Jaskułke – piano                                                                                          
Andrzej Święs – kontrabas                                                                                        
Grzegorz Grzyb – bębny

Źródło: materiały promocyjne organizatora

Bilety
Sprzedaż zakończona.