EnglishEnglish
 
Maria Meyer - Graj dla nas, graj

Maria Meyer - "Graj dla nas, graj"

czw., 7 lutego 2013, 19:00

Impart
Sala Kameralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

 

Graj, dla nas graj...

wieczór piosenki żydowskiej


Koncert pieśni żydowskich będący swoistą mozaiką, złożoną z tradycyjnych, dawnych pieśni (m.in. „Bubliczki”, „Rebeka”) oraz współcześnie napisanych utworów. Wśród tych ostatnich znajdują się „perełki” pióra takich mistrzów, jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Jacek Cygan. Piękna muzyka jest dziełem Leopolda Kozłowskiego, zwanego ostatnim klezmerem Rzeczpospolitej. Premiera tego programu odbyła się w ramach Teatru Ma Scala - Marii Meyer w 2005 roku w Muzeum Raciborskim.

Pieśni żydowskie mają swoje korzenie w codzienności. Wspominają o tym, że życie niesie smutek i pocieszenie. Płacz i śmiech przeplatają się, przystoją i kobiecie, i mężczyźnie, bo jednych i drugich spotykają radości i nieszczęścia: „Płacz to taka zwykła ludzka rzecz. (...) Śmiech to taka zwykła ludzka rzecz.”  - (Barbara Sput, Raciborski Portal Internetowy).

Maria Meyer aktorka o bogatym dorobku artystycznym, dysponująca wspaniałymi warunkami głosowymi. W 1981 roku wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Debiutowała w teatrze w Olsztynie, potem grała w Katowicach, a od 1988 roku związana jest z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie zagrała kilkadziesiąt znaczących ról, wśród nich wiele nagrodzonych prestiżowymi nagrodami. Współpracowała z wieloma teatrami i orkiestrami oraz z Janem Pietrzakiem i Kabaretem Pod Egidą. Oklaskiwana przez publiczność w wielu krajach Europy, Izraelu, USA i Kanadzie. Artystka ma w swoim repertuarze programy i recitale z piosenkami francuskimi, niemieckimi, przebojami polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej i musicalowej. W 1998 roku założyła własny teatr pod nazwą „Ma Scala - Teatr Marii Meyer”, którego pierwszą produkcją był spektakl „Jestem znów. Maria Meyer śpiewa Brela”, następną propozycją, przygotowaną wspólnie z Teatrem Rozrywki, był spektakl „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy”. Recitale – z piosenkami Jacquesa Brela  i Hanki Ordonówny – zostały utrwalone na płytach w 2004r.

Źródło: materiały promocyjne organizatora

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.